Straipsnio nuotrauka 2017-08-21

Mobiliojo telefono žala – ar saugote savo išmanųjį pagalbininką?

Tikriausiai dažniausiai naudojamas ir labiausiai reikalingiausias daiktas šiuolaikinio žmogaus gyvenime yra jo mobilusis telefonas. Daugeliui tikrai būtų sunkoka įsivaizduoti savo kasdienybę be išmaniojo telefono ar kitų mobiliųjų įrenginių, o neretai tokiems pirkiniams išleidžiama nemaža suma jiems įsigyti. Pasak draudikų, draudžiamųjų įvykių skaičius šiems įrenginiams auga, o ypač tai pastebima ilgaisiais vasaros savaitgaliais, tokiomis dienomis,  įvykių skaičius padidėja daugiau nei 50 procentų, lyginant su įprastais savaitgaliais.

Draudikai išskiria šias pagrindines žalas telefonams:
•    Vanduo.
•    Smūgiai.
•    Saulė ir karštis.

Kaip teigia draudimo bendrovės „Gjensidige“ Žalų departamento direktorius Gytis Matiukas: „Pastebime, kad ilsėdamiesi žmonės itin dažnai sudaužo arba paskandina išmaniuosius telefonus, planšetes, aplieja ar sulaužo nešiojamuosius kompiuterius“. Tokio pobūdžio įvykių padidėjimas matomas tik vasarą, kuomet atėjus šiltiems orams žmonės daugiau laiko leidžia prie vandens telkinių. Žinoma, atsigaivinimas vandeniu ar vandenyje gali būti smagu ir naudinga gyventojams, tačiau išmaniesiems įrenginiams bet koks kontaktas su skysčiais gali būti ir lemtingas. Be abejo, šiandien telefonai vis pažangesni ir pasižymi tam tikromis savybėmis, kaip pavyzdžiui - atsparumas vandeniui, vis dėlto tai yra įrenginys, kuris nuo per didelio kiekio vandens gali būti pažeistas.

„Vidutiniškai dėl sugadinto išmaniojo telefono gyventojai patiria maždaug 200 eurų nuostolių, o viena iš dažniausių to priežasčių – įrenginio apliejimas vandeniu bei kitais skysčiais. Vasarą telefonai taip pat dažnai skęsta įvairiuose vandens telkiniuose, gyventojams nepasidėjus jų saugiose vietose“, – sako Europos bendrovės „ERGO Insurance“ Lietuvoje Draudimo departamento vadovas Tomas Nenartavičius. Taigi, pats geriausias ir patikimiausias būdas apsaugoti savo išmanųjį telefoną nuo vandens – laikyti tokius daiktus nuo jo atokiau.

Ergo draudimo bendrovės atstovas T. Nenartavičius taip pat atkreipia dėmesį: „Užsiiminėjant aktyviomis pramogomis, ypač vandens telkiniuose ar šalia jų, sportuojant, važinėjant riedlentėmis, riedučiais ar netgi dviračiais, dažnai geriau mobiliuosius įrenginius saugiai palikti namuose ar kitoje patikimoje vietoje. Tai leidžia išvengti rizikos juos sudaužyti“. Neretai savo telefonų nesaugo jaunesnio amžiaus asmenys, kurie telefono nepaleidžia iš rankų ir pasideda juos pirmoje pasitaikiusioje vietoje – džinsų ar megztinio kišenėje, kuprinės kišenėje ar kitoje neuždaroje vietoje. O tai reiškia, jog užsiimant aktyvia veikla telefonas lengvai gali iš kišenės iškristi ir tuomet smarkus smūgis gali įveikti net ir tvirčiausią ekraną.

Anot draudimo eksperto T. Nenartavičiaus, vienas efektyviausių ir lengviausių būdų apsaugoti savo telefono ekraną, pasirūpinti specialiai Jūsų telefonui skirta apsaugine plėvele ir be abejonės – patikimu įdėklu. Taip pat, draudikai pataria, jog nereikėtų išmaniojo telefono nešioti ir galinėje kelnių kišenėje, kadangi užsimiršus ir atsisėdus ant kieto paviršiaus neišvengiamai galia ekraną įskelti, o tai reikštų, jog reikės keisti ekraną į naują.

Kita žala, apie kurią retai susimąsto gyventojai yra tiesioginiai saulės spinduliai ir karštis Jūsų telefonui. „Tikrai nereikėtų mobiliųjų įrenginių laikyti vietose, kur juos pasiekia tiesioginiai saulės spinduliai. Pasitaiko, kad savo įrenginius gyventojai taip pat palieka įkaitintuose automobiliuose ar šalia laužų bei kitų ugnies židinių. Be abejo, tai ne pats išmintingiausias sprendimas“, – sako ir T. Nenartavičius. Nepaslėpus telefono nuo galimo karščio ar tiesioginių saulės spindulių, gali būti pažeistas jo ekranas, jis gali atsiklijuoti ar net apsilydyti.

Vis dėlto, pasitaiko ir visai kitokio pobūdžio žalų išmaniesiems telefonams. Anot Gjensidige draudimo bendrovės atstovo G. Matiuko, per Mindaugo karūnavimo dienos proga buvusio laisvadienio užfiksuotos net kelios dešimtys draudžiamųjų įvykių susijusių su išmaniaisiais įrenginiais. „Juos pervažiuoja automobiliais, žoliapjovėmis, sudaužo, aplieja ar paskandina vandens telkiniuose. Pastebime, kad išauga vagysčių iš automobilių skaičius. Be priežiūros transporto priemonėse žmonės palieka nešiojamuosius kompiuterius, rankines ir kuprines su asmeniniais daiktais, ką tik įsigytus vertingus pirkinius“, – vardijo G. Matiukas.
Na, o kaip vis dėlto išvengti tokių nelaimingų atsitikimų savo išmaniajam telefonui? Draudikai pastebi, jog vis dažniau eilinis gyventojas stengiasi išvengti finansinių nuostolių dėl vienomis ar kitomis aplinkybėmis sugadinto ar prarasto išmaniojo telefono ir stengiasi jį apdrausti nuo galimų nutikimų. Tačiau, Ergo draudimo bendrovės atstovo, daugeliu atvejų draudimas nepadeda apsaugoti savo įrenginio nuo galimos žalos patirtos kieme ar lauke. Draudikų atstovo teigimu, neretai pasitaiko draudimo apsauga piktnaudžiaujančių gyventojų, kurie siekia gauti kompensacijas už visai ne tuos įrenginius, kurie buvo apdrausti.

„Daugeliu atvejų išmanieji įrenginiai yra draudžiami tik namų teritorijoje, tačiau gyventojai tai pamiršta ir tikisi, kad nuostoliai bus atlyginti ir išmanųjį sugadinus ar praradus ne namuose. Vis tik žalos visuomet atlyginamos pagal draudimo sutartyje numatytas taisykles. Tad visada verta turėti omenyje, kad sugadinus, sudaužius ar praradus telefoną kur nors gamtoje, prie jūros ar ežero, važinėjant dviračiu ar kitomis aplinkybėmis žala gali būti ir neatlyginta, nebent objekto draudimo apsauga galioja ir už namų ribų“, – pastebi T. Nenartavičius.

Draustis ir apsisaugoti nuo galimų finansinių nuostolių yra naudingas ir protingas sprendimas. Tačiau draudžiantis, būtinai atkreipkite dėmesį į sąlygas ir atsiminkite, jog patirta žala yra atlyginama tik tuomet, kai nuostolius patyria pats turto savininkas pateikęs visus reikiamus dokumentus.

Gjensidige ir Ergo informacija