Straipsnio nuotrauka 2019-07-08

Mėgstate važinėti dviračiu? Būkite budrūs ir saugokite jį nuo vagystės

Sandėliuose ir rūsiuose ilgai žiemoję dviračiai vasaros metu išvežami į dienos šviesą. Padidėjus dviračių paklausai, padidėja ir vagysčių. Ne gyvybės draudimo bendrovė „Lietuvos draudimas“ teigia, kad vasara – dviračių vagysčių pikas. Bendrovė skaičiuoja, kad šįmet dviračių vagysčių žaloms atlyginti jau prireikė beveik 11 tūkstančių eurų, o praėjusiais metais buvo išmokėta per 54 tūkst. eurų tokioms žaloms atlyginti.

„Lietuvos draudimo“ duomenimis, sostinėje įvyksta trečdalis visų dviračių vagysčių. O analizuojant vagysčių žemėlapį, jų skaičius tiesiogiai koreliuoja su miestų gyventojų skaičiumi, todėl daugiausia dviračių pavagiama Vilniuje ir Kaune, žymiai mažiau – Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje.

Vagysčių sezonas tik prasideda, todėl svarbu išlikti budriems. „Lietuvos draudimo“ duomenimis, pusę visų pavagiamų dviračių ilgapirščiai pasisavina viešose vietose, pavyzdžiui, pastatytus prie parduotuvės, kavinės ar darbovietės. Taip pat dviračiai vagiami iš butų, gyvenamųjų namų ar sandėliukų. Rečiausiai dviračiai „nukniaukiami“ iš automobilių ir sodų namelių, sklypų.

„Lietuvos draudimo“ Gyventojų turto draudimo vadovas Andrius Gimbickas pastebi, kad daugiausia dviračių vagysčių šalyje įvyksta gyventojams dviračiais pakeitus automobilius. „Vasarą dažnas gyventojas renkasi dviračiu keliauti į darbą, besimėgaudamas vasariškais orais ir vengdamas automobilių spūsčių. Kiti dviratį mina laisvalaikiu. Nors savo turtą dviratininkai stengiasi saugoti – rakina spynomis, esant galimybei stato arčiau vaizdo stebėjimo kamerų, – ilgapirščiai vis tiek randa būdų dviračius pasisavinti“, – sako A. Gimbickas.

Ekspertas pateikia keletą stambesnių pastarojo meto dviračių vagysčių atvejų, kurių išmoka siekė daugiau nei 1,5 tūkstančio eurų. Vienas atvejų, kai iš aptvertos, užrakintos ir apšviestos gyvenamojo namo teritorijos vagys sugebėjo vienu kartu pavogti keturis dviračius. Kitas atvejis pajūryje, kai vagys pasisavino prie stovėjusio automobilio dviem spynom prirakintus dviračius. Po maudynių grįžę dviračių savininkai pasigedo ne tik dviračių, bet ir asmeninių daiktų, be to, buvo sugadinta automobilio durelių spyną. 

„Pastarųjų kelių metų statistika rodo, jog vidutinė atlyginama žala klientams už dviračio vagystę siekia beveik 500 eurų, o didžiausia pernai išmokėta žala už pavogtą dviratį siekė net 3 900 eurų. Apskritai didesnės žalos patiriamos, kai vagys įsilaužia į namus, sandėliukus prie namų ir butus – tuomet retai apsiribojama vieno dviračio vagyste ir žalos skaičiuojamos tūkstančiais eurų“, – sako draudimo ekspertas A. Gimbickas.

Kad netektų patirti neplanuotų išlaidų, nuostolius dėl dviračių vagystės atlygina draudimas. Draudėjui įsigijus būsto draudimą dviračiai apdraudžiamas kaip namų turtas su kitu namuose esančiu turtu. Nėra reikalo nerimauti išvykus į miestą ar kur toliau: draudimas dviračiams galioja ir už apdrausto būsto ribų, todėl galima ramiai juos prisegti gatvėje tam skirtose vietose, prie kavinės ar darbovietėje.

Įsigyjant dviratį, rekomenduojama iš karto įsigyti ir kokybišką užraktą, kuriuo rakinamas dviračio rėmas kartu su galiniu ratu – taip atbaidomi vagys nuo sudėtingo dviračio išmontavimo. Taip pat paliekant dviratį gatvėje patariama tai daryti saugioje vietoje: ten, kur yra praeivių, kur yra įrengtos stebėjimo kameros.

Lietuvos draudimo informacija