Straipsnio nuotrauka 2022-05-16

Lietuvos didmiesčiuose avaringumas nemažėja

Didžiųjų šalies miestų gatvėse avarinių situacijų pasitaiko ypatingai dažnai, nors apie saugaus eismo taisykles kalbama nuolat. ERGO Lietuva surinkti duomenys atskleidžia, kad didžiausias avaringumas jau keletą metų iš eilės fiksuojamas Kaune. 2021 m. laikinojoje Lietuvos sostinėje 100 automobilių teko 11,72 avarijų. Tuo tarpu Vilniuje fiksuota beveik du kartus mažiau – 6,49. Verta paminėti, kad lyginant su 2020 m. Kaune avaringumas šiek tiek sumažėjo.

Klaipėdoje avaringumo rodikliai nežymiai padidėjo ir pernai 100 automobilių buvo fiksuota 4,97 avarijų, o 2020-aisis – 4,82. Pastebima, kad nuo pandemijos pradžios, t.y. 2020 m. ir 2021 m. avarijų akivaizdžiai  sumažėjo visuose šalies miestuose lyginant su situacija prieš 3 metus. Tam įtakos greičiausiai turėjo pandemija ir tai, kad jos metu buvo įvesti įvairūs ribojimai.

Pasak ERGO Transporto priemonių žalų administravimo skyriaus vadovo Raimondo Bieliausko, Lietuvos didmiesčiuose nuo tada, kai prasidėjo pandemija, stebimas avaringumo sumažėjimas, o mėnesio avaringumo rodikliai yra 1-3 vienetais žemesni. Karantino metu įvesti apribojimai ir ženkliai sumažėjęs gyventojų mobilumas stipriai koregavo avaringumo situaciją šalyje. Prie to prisidėjo ir policija, ir pilietinės iniciatyvos saugumui gatvėse didinti bei vairuotojų atsakingumui skatinti. Vis dėlto, draudimo ekspertas šiais metais pastebi avaringumo didėjimo tendenciją daugumoje miestų.

Visuose be išimties Lietuvos miestuose daugiausia avarinių situacijų kilo 2021 m. pabaigoje, o lapkričio ir gruodžio mėnesiais užregistruoti aukščiausi avaringumo rodikliai. Sostinėje gruodžio mėnesio avaringumas buvo 9,13, Kaune rekordiškai daug avarijų įvyko lapkritį – 13,13. Uostamiestyje avaringumo rodiklis gruodį buvo žemiausias lyginant su kitais didmiesčiais ir siekė 6,26.

R. Bieliauskas pabrėžia kad vairavimo sąlygos smarkiai suprastėja rudens pabaigoje. Greičiau sutemsta, todėl dažniau tenka vairuoti tamsiu paros metu. Matomumas blogėja ir dėl kritulių, ir dėl sniego, o kelio danga tampa slidi. Vairuotojai turėtų būti itin atidūs bei atsargūs, net tik rudenį ar žiemą, bet ir kitais metų laikais. 2021-ųjų kovo mėnesį Vilniuje ir Klaipėdoje avaringumas viršijo metinį mėnesio vidurkį, tad kelyje reikia neprarasti budrumo.

ERGO atstovas teigia, kad vairuotojams verta nepamiršti svarbiausių dalykų, kurie užtikrina eismo saugumą. Anot jo, ypač svarbu pasirinkti saugų greiti, laikytis Kelių eismo taisyklių ir visą dėmesį skirti į tai, kad vyksta kelyje. Vairuotojai neretai pervertina savo galimybes, ypač vairuodami prastomis oro sąlygomis. Automobilio techninė būklė taip pat svarbi, todėl reikia pasirūpinti tinkamomis padangomis, reguliariai tikrinti stabdžių būklę, prižiūrėti žibintus ir t.t.

2021-aisiais draudimo bendrovė ERGO užfiksavo beveik 10 tūkstančių eismo įvykių Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Lietuvos kelių policijos duomenimis pernai iš viso šalies keliuose įvyko 2809 autoįvykiai, kuriuose nukentėjo žmonės. Šių metų sausio mėnesį tokių eismo įvykių buvo 200, t.y. net dvigubai daugiau nei per tą patį laikotarpį pernai.

Parengta pagal ERGO Insurance SE Lietuvos filialo informaciją