Straipsnio nuotrauka 2015-04-20

Lietuvoje išaugo apiplėšimų skaičius

Nusikaltėliai darosi vis gudresni, tad žmonės stengiasi būti budrūs ir kaip įmanoma labiau saugoti savo turtą. Visgi, policijos duomenimis, plėšimų skaičius Lietuvoje auga. Per pirmus tris šių metų mėnesius Lietuvoje užregistruota 12,5 procentų daugiau įvykdytų plėšimų nei per 2014 m. tą patį laikotarpį.

 

Šiais metais sausio – kovo mėnesiais Lietuvoje jau užregistruotas 451 apiplėšimas.  Per visus 2014 m. mūsų šalyje įvykdyti 1682 plėšimai. Statistika rodo, kad praeitais metais nusikaltimų skaičius buvo mažesnis nei 2013 m., per kuriuos užregistruoti 1859 plėšimo atvejai.

 

Dažniausiai plėšimai įvykdomi tamsiuoju paros metu arba anksti ryte, kuomet gyventojai skuba į darbus. Nusikaltėliai stengiasi auką užklupti netikėtai ir atimti vertingus daiktus. Neretai plėšikų taikiniais tampa mobiliojo ryšio telefonai.

 

Norint apsisaugoti nuo tykančių pavojų, patariama vengti tamsių skersgatvių ir rinktis kelią, kuriuo vaikšto daugiau žmonių. Vaikščiokite ne vieni, rinkites apšviestas gatves ir eikite jų viduriu.  Viešai nedemonstruokite savo turto, rankoje nelaikykite telefono ar pinigų. Visuomet stebėkite aplinką. Neikite į gatvę, jei esate apsvaigęs nuo alkoholio.

 

Gyventojus gąsdina ginkluoti plėšikai

Įvykdomų plėšimų skaičius auga, tad siekiant išsiaiškinti, koks užpuolimo scenarijus labiausiai gąsdina gyventojus, atliktas tyrimas. Jo metu paaiškėjo, kad žmonės savo namuose nesijaučia visiškai saugūs ir bijo būti užklupti ginkluoto plėšiko. Visoje Lietuvoje apklausti žmonės taip pat įvardijo, jog bijo išgirsti po namus vaikščiojančio plėšiko žingsnius ar jo daužiamo stiklo garsą, išsigąstų radę sugadintą durų spyną, sunerimtų namuose pasigedę daiktų.

 

„Tyrimo metu paaiškėjo, kad net 49 procentai žmonių bijo, jog plėšikas bus ginkluotas. Didžioji dalis ginkluoto užpuoliko baimę įvardinusių asmenų gyvena mažuose miestuose ar rajonų centruose. Galimas daiktas, kad šiose vietovėse gyvenantys asmenys – vyresnio amžiaus. Jie bijo, kad reikiamu momentu neprisišauks pagalbos“, - teigė ne gyvybės draudimo bendrovės BTA Turto draudimo produktų vadovė  Dalia Strazdienė.

 

Iš 1011 apklaustųjų, net ketvirtadalis (25 procentai) nurodė, kad labiausiai bijotų išgirsti naktį po namus vaikščiojančius plėšikus. Ne gyvybės draudimo bendrovės BTA ir „Spinter tyrimų“ atliktos apklausos metu paaiškėjo, kad tokio apiplėšimo scenarijaus labiausiai bijo aukščiausio išsimokslinimo respondentai bei didžiųjų miestų gyventojai.

 

Nepaisant visų žmonių baimių, statistika rodo, kad dauguma vagysčių namuose įvykdoma šeimininkams išvažiavus, palikus neprižiūrimą būstą ar jiems miegant. Jei vagystė suplanuota, dažniausiai ji įvykdoma žaibiškai. Be grynųjų pinigų ir mobilios ar kompiuterinės įrangos, kuri labai populiari vagių tarpe, vagys taip pat susirenka papuošalus, kailinius ir kitą brangų, greit ir nesunkiai realizuojamą turtą.

 

Iš 1011 visoje Lietuvoje apklaustųjų 11 procentų asmenų teigė, kad labiausiai bijotų išgirsti naktį plėšiko daužiamo stiklo garsą. 6 procentus išgąsdintų rasta sugadinta durų spyna. 5 procentai baimintųsi nerasti dalies daiktų namuose.

 

BTA Informacija