Straipsnio nuotrauka 2019-08-12

Lašas po lašo tampa didele žala ir kaimynams

Nusidėvėjusi žarnelė ar sena tarpinė gali virsti didele žala, rodo bendrovės „Lietuvos draudimas“ duomenys. Kas savaitę gyventojų namuose po 130 vandens užliejimų. Per vieną įvykį iš trijų nuo vandens nukenčia ne tik šeimininkų, bet ir kaimynų turtas.

Dalis gyventojų pamiršta periodiškai rūpintis vandentiekio, šildymo ir kanalizacijos sistemomis, ir tai iššaukia nemalonias pasekmes. „Lietuvos draudimo“ Gyventojų turto draudimo vadovas Andrius Gimbickas atkreipia dėmesį, kad tvarkinga ir prižiūrėta santechnikos įranga, vamzdynai ir mazgai padeda išvengti užliejimų rizikos.

„Dažnai vamzdynai, santechnikos mazgai ar skalbimo mašinų žarnelės išoriškai yra nepastebimos, todėl tiesiog nepatenka į gyventojų dėmesio lauką. Įranga yra linkusi susidėvėti – sugedęs vožtuvas, trūkusi jungtis, tarpinė ar žarnelė tampa vandens nuotėkio ir užliejimo priežastimi“, – teigia A. Gimbickas.

Tai, kas nematoma akiai, gali iššaukti nuostolius

Draudimo bendrovės duomenimis, vidutinis vandens užliejimo nuostolis šiemet viršija 550 eurų. Tačiau per pastaruosius metus yra pasitaikę atvejų, kai žalos, kurias sukėlė trūkę vamzdžiai, skaičiuotos dešimtimis tūkstančių – pernai didžiausia jų viršijo 15 tūkst. eurų.

Pasak draudimo eksperto A. Gimbicko, daugybės vandens užliejimų būstuose ar bent didžiulių nuostolių pavyktų išvengti atlikus vos porą veiksmų – reguliariai patikrinus namuose esančios santechnikos būklę ir užsukus karšto ir šalto vandens sklendes išvykstant ilgesniam laikui.

„Užliejimai būstuose yra dažniausiai pasitaikanti nelaimė, ypač daug žalos pridaranti daugiabučiuose. O trys iš keturių užliejimų būtent ir įvyksta butuose. Tokiu atveju prakiuręs vamzdis, trūkusi žarnelė ar kita panaši nelaimė pridaro žalos ne tik konkrečiam butui, bet ir kaimynams. Kartais net kelis aukštus žemyn nutekėjęs vanduo sugadina ne vieno buto apdailą, baldus, buitinę bei kompiuterinę techniką, paveikslus ir net asmeninius dokumentus“, – dėsto A. Gimbickas.

Būstus nuo užliejimo išgelbėtų profilaktinis namuose esančios santechnikos patikrinimas. Nors senos statybos namuose dažnai įvyksta vandentiekio ir šildymo sistemos avarijos, tačiau naujų namų nelaimės taip pat neapleidžia. Grėsmę gali kelti trūkusios indaplovių, skalbyklų, klozetų vandens žarnelės. Specialistai rekomenduoja lanksčiąsias vandens žarneles keisti periodiškai, kas 2–3 metus. Profilaktiškai naudoti riebalus skaidančias priemones ar kriauklėse naudoti specialius sietelius, kurie neleistų vamzdžiuose susidaryti riebalų, plaukų ir kitokių nuosėdų kamščiams.

„Ne kartą teko įsitikinti, kad gyventojai buityje naudojamas vandens žarneles keičia tik joms pratrūkus, o kanalizacijos sistemą valo tik susidarius kamščiui. Tokie įpročiai didina riziką, kad namuose įvyks užliejimas ir nukentės ne tik šeimininkų, bet ir kaimynų turtas. Dalies nemalonių įvykių įmanoma išvengti tinkamai prižiūrint ir tvarkant vamzdynus, vandentiekio, kanalizacijos ir šildymo sistemas, taip pat atsižvelgiant į buitinės įrangos gamintojų rekomendacijas. Arba tiesiog reguliariai pasikviečiant specialistą, kuris atliktų namų santechnikos patikrą ir pakeistų susidėvinčias detales“, – pastebi A. Gimbickas.

Užsukti vandenį išvykstant ilgesniam laikui

Išvykstate ilgesniam laikui? Išsiugdykite įprotį ne tik apeiti visą būstą, kad patikrintumėte jo saugumą, bet ir užsukti šalto ir karšo vandens įvado sklendę.

„Laikas užliejimo atveju – didžiausias priešas, nes ilgai tekėdamas vanduo daugiabutyje gali užpilti ir kelis butus. Jeigu žmogus, kurio būste pradėjo tekėti vanduo, turi civilinės atsakomybės draudimą, žalą jo kaimynams atlygina draudimo bendrovė. Tačiau neturintiems civilinės atsakomybės draudimo gali būti labai suku išsimokėti kaimynams sukeltus nuostolius – žalos kartais siekia ir penkiaženklius skaičius“, – sako A. Gimbickas.

Kai namuose nieko nėra, vandens tekėjimas vyksta nestabdomai gana ilgą laiką. Tokiu atveju apliejamas ne tik būstas, bet nukenčia ir kaimynams. Jei klientas turi tinkamą būsto draudimą, žala bus apmokėta ir klientui, ir apipiltiems bei nukentėjusiems kaimynams.

Lietuvos draudimo informacija