Straipsnio nuotrauka 2021-06-11

Kompensuoti nukentėjusiojo žalą gali tekti net ir apdraustam vairuotojui. Kaip išvengti nemalonumų?

Remiantis civilinės atsakomybės draudimo taisyklėmis, kompensuoti eismo įvykio metu patirtus nuostolius turi draudikas, tačiau pasitaiko atveju, kai atlyginti žalą tenka ir pačiam įvykio kaltininkui. Tokia taisyklė taikoma jeigu kaltininkas įvykio metu buvo neblaivus, paspruko iš įvykio vietos arba reikiamu metu nesumokėjo draudimo įmokos. Specialistai primena, kokios situacijos kaltininkui gali atsieiti finansiniais nemalonumais ir kaip jų išvengti.

Gali kainuoti net kelis tūkstančius

Draudimo bendrovės ERGO atstovas, Gytis Matiukas, perspėja – vairuotojų civilinės atsakomybės draudimas kaltininkams padeda ne visais atvejais.

Specialistas paaiškina: draudiko sumokėta kompensacija gali būti išskaičiuota ir iš įvykio kaltininko. Tokios sąlygos gali įsigalioti, jei paaiškėja, kad kaltininkas eismo įvykio metu buvo neblaivus, arba, jeigu vairavo automobilį, kurio civilinės atsakomybės draudimo sąlygos nėra pritaikytos vairuojančiajam.
G. Matiukas pažymi, jog ši nemaloni sąlyga taip pat įsigalios, jeigu apsidrausta buvo per vėlai – tai yra, po eismo įvykio bei suklastojus įvykio datą – pakeitus ją vėlesne.

Padengti nuostolius iš savo kišenės teks ir laiku nesumokėjus draudimo įmokos. 2020 m. dėl šios priežasties išreikalauta suma siekė daugiau nei 1,3 tūkst. eurų. Visgi didžiausią nuostolį patyrė neblaivūs vairuotojai – pernai iš tokių vairuotojų buvo išreikalautos sumos, vidutiniškai siekiančios po 3,2 tūkst. eurų.

Svarbu išlikti atsakingu

Ekspertas pataria kaip išvengti šių nemalonumų – svarbiausia, žinoma, atsakomybės jausmas. G. Matiukas paaiškina, jog atsakomybės jausmas ne tik apsaugo nuo finansinių nuostolių, bet ir padeda išvengti nelaimių kelyje.

Lietuvos kelių policija praėjusiais metais užfiksavo itin daug eismo įvykių, kuriuos sukėlė neblaivūs vairuotojai. Tokių atvejų kiekis 2020 m. yra net trečdaliu didesnis nei ankstesniaisiais metais. Ši aplinkybė Lietuvoje kasmet lemia šimtus avarijų bei pražudo dešimtis gyventojų. Specialistas pabrėžia, jog neblaivių gyventojų dalyvavimas eisme yra didelė ir svarbi problema. Neblaivus vairuotojas rizikuoja ne tik savo pinigais, tačiau ir savo bei aplinkinių saugumu ir gyvybe.

G. Matiukas atkreipia dėmesį, jog žalos kompensacijos prievolę gali tekti atlikti ir dėl kitų veiksnių. Svarbu, kad vairuotojų civilinės atsakomybės draudimo sutartis būtų sudaryta teisingai – tai yra, tinkamai nurodyti automobilio paskirtis, vairuotojo stažas. Pasirūpinti sutartimi taip pat svarbu parduodant transporto priemonę. Ekspertas primena laiku mokėti draudimo įmokas – patirtis rodo, jog ir tai neretai padeda išvengti finansinių nuostolių.

Parengta pagal ERGO Insurance SE Lietuvos filialo informaciją