Kokių priemonių imtis, kad vėjas ir ledas nepridarytų žalos?
Šią žiemą orai pateikė įvairių staigmenų, kurios ne visada buvo malonios. Ypač daug žalos buvo patirta dėl lijundros ir vėtrų, nuo kurių nukentėjo ne tik žmonės. Nuostoliai pastatams siekia ne vieną šimtą tūkstančių eurų. Draudimo bendrovės BTA specialistai pataria, kaip išvengti pavojų arba sumažinti stichijų sukeltą žalą.
Vėtros niokojo gyventojų turtą
Neseniai praūžusios vėtros stipriai apgadino gyventojų turtą. Itin smarkūs vėjai plėšė stogų dangas ir lietvamzdžius. Taip pat nukentėjo kiemuose palikti batutai, krepšinio stovai, kepsninės ir įvairūs kiti lauke palikti daiktai. Žala buvo padaryta namų langams, stiklinėms durims, vartų konstrukcijoms, saulės energijos elektros kolektoriams.
BTA draudimo kompensacija vienam klientui už audros metu suniokotą kepsninę ir apgadintus papildomai įsigytus priedus viršijo 600 eurų. O bendrovės išmoka saulės energijos kolektorių žalai kompensuoti siekė 4 tūkst. eurų.
Audros pridarė nuostolių ir įmonių turtui: nuplėšta stogo danga su apšiltinimo sluoksniu, apgadinta lietaus sistema ir apskardinimas. Šiai žalai atlyginti draudikai išmokės 20 tūkst. eurų.
BTA Ekspertizių skyriaus vadovas Andrius Žiukelis teigia, kad svarbiausias patarimas sužinojus apie artėjančią audrą – kieme nepalikti nepritvirtinto turto, kurį galėtų suniokoti stiprus vėjas. Siautėjant vėtrai batutai, šiukšlių konteineriai, statybinės medžiagos ir kiti buitiniai rakandai gali padaryti žalos ne tik jūsų, bet ir jūsų kaimynų turtui. Vertėtų atkreipti dėmesį į daiktus balkonuose, nes vėjas gali juos pakelti arba išjudinti.
Žalą patyrė transporto priemonių savininkai
Audros sukėlė sunkumų vežėjams, nes buvo plėšomi priekabų ir puspriekabių tentai. Slidi kelio danga ir ypač stiprus šoninis vėjas sukėlė avarinę situaciją – nuo kelio nuvažiavo autobusas.
Praūžus vėtroms pasipylė skundai dėl apgadintų automobilių, kurie buvo palikti po senais medžiais. Pasitaikė ir kurioziškų situacijų. Pavyzdžiui, į BTA draudimo bendrovę kreipėsi klientas, kuris patyrė nuostolių, kai į jo automobilį atskriejo šiukšlių konteineris. Tokie įvykiai dažniau fiksuojami pajūryje, nes ten stiprūs vėjai yra dažnesni nei šalies rytuose. Nepaisant to, nuo audrų nukenčia ir gyvenantys kitose Lietuvos vietose. Neretai išankstiniai sinoptikų įspėjimai apie artėjantį pavojų yra ignoruojami, todėl vėliau patiriami nuostoliai, kurių buvo galima išvengti.
Anot A. Žiukelio, svarbu prieš audrą nepalikti automobilių po medžiais, ypač jei jie seni. Rekomenduojama, kad žmonės, prie kurių pastatų ar kurių sklypuose yra senų medžių, įvertintų jų būklę. Seni arba sergantys medžiai turėtų būti šalinami, nes tai padės išvengti galimos nelaimės. Medžiai netoli elektros laidų ar kitų jautresnių konstrukcijų, taip pat turi būti atidžiai stebimi.
Ledas gali būti pavojingas
Stiprus vėjas dažniausia kelia pavojų žmonių turtui, o lijundros ir plikledis – žmonių sveikatai. Praėjusią žiemą draudimo bendrovės išmokėjo kompensacijas klientams, kuriems dėl susidariusių slidžių kelių ir šaligatvių teko siūti prakirstą antakį ir kaktą, taisyti nuskeltą dantį, gydyti sulaužytą koją ar plyšusią Achilo sausgyslę. Tai tik dalis nelaimingų atsitikimų, kuriuos sukėlė lijundra ir plikledis.
BTA draudimo bendrovės atstovas primena, kad būtina atkreipti dėmesį į orų prognozes, todėl jei sinoptikai praneša, kad kelio danga bus slidi, verčiau atsisakyti bet kokių kelionių. Jeigu nėra galimybės jų išvengti, būtina atsargiai lipti laiptais, laikytis turėklų ir neskubėti. Apsisaugoti nuo slydimo padeda specialūs apkaustai batams ir juos galima pritaikyti bet kokiai avalynei. Esant sudėtingomis oro sąlygomis, svarbu neprarasti budrumo ir atsargumo.
Parengta pagal AAS „BTA Baltic Insurance Company“ filialo Lietuvoje informaciją