Straipsnio nuotrauka 2024-04-24

Kelyje pavasarį: laukinių gyvūnų grėsmė ir kaip saugiai juos apeiti

Pavasario atėjimas gamtoje sukelia aktyvumą ne tik žmonėms, bet ir laukiniams gyvūnams, kurie pradeda dažniau lankytis prie automobilių kelių. Draudimo bendrovės „Gjensidige“ atstovai perspėja, kad šis metas yra ypatingai linkęs į avarijas, susijusias su gyvūnais, kurie, pritraukti ankstyvosios pavasario vegetacijos ir kelkraščiuose likusios druskos, dažniau pasirodo ant kelių.

Per pastaruosius trejus metus Lietuvoje užfiksuota 883 eismo įvykiai, susiję su laukiniais gyvūnais, o bendras nuostolių dydis siekia beveik 2 mln. eurų. "Gjensidige" duomenimis, vidutinė vieno atvejo žala yra 2 033 eurai. Šie susidūrimai dažniausiai įvyksta balandžio ir gegužės mėnesiais, taip pat rudenį - spalio ir lapkričio mėnesiais.

Viktorija Katilienė, draudimo bendrovės Žalų departamento vadovė Baltijos šalims, teigia, kad dažniausiai nedidelė žala atsiranda susidūrus su smulkesniais gyvūnais, pavyzdžiui, lapėmis ar kiškiais. Tačiau didesni gyvūnai, tokie kaip briedžiai, sukelia rimtesnius automobilio pažeidimus, įskaitant žibintų, bamperio sugadinimus ir net variklio skyriaus pažeidimus.

Kai kurios eismo nelaimės, susijusios su gyvūnais, būna dar rimtesnės, ypač kai vairuotojai, bandydami išvengti susidūrimo, praranda automobilio kontrolę. "Dažnai vairuotojas nukreipia automobilį nuo kelio ir atsitrenkia į medžius ar apvirsta, o kartais net išvažiuoja į priešpriešinę eismo juostą", - pabrėžia V. Katilienė.

Gamtininkas Selemonas Paltanavičius teigia, kad šiuo metu ypač aktyvūs yra šernai, kurie traukiami prasprogstančių medžių pumpurų ir jaunos žolės. Jie taip pat mėgsta kelkraščiuose likusią druską, o tai dar labiau didina jų buvimą šalia kelių.

Patarimai vairuotojams, kaip elgtis pamačius laukinį gyvūną:

  • lėtinkite greitį matydami gyvūną šalia kelio ir būkite pasiruošę netikėtiems jų manevrams,
  • niekada nespauskite garso signalo, matydami gyvūną. Geriau sulėtinkite ir palaukite, kol jis apsispręs, kur eiti,
  • jeigu gyvūnas nusprendžia pereiti kelią, geriausia sustoti ir leisti jam saugiai tai padaryti,
  • vakarais ir ankstyvą rytą būkite itin atidūs, nes būtent tamsiuoju paros metu gyvūnai yra aktyviausi.

Gamtininkas pažymi, kad būtent šiems metams būdinga, jog gyvūnai mėgsta būti netoli kelio, kad greičiau pasiektų mitybos vietas, o tai reiškia didesnę avarijų tikimybę. Vairuotojams reikėtų būti itin atidiems ir pasiruošusiems bet kokiam netikėtumui.

Parengta pagal ADB „Gjensidige“ informaciją