Kelionė su augintiniu: kaip saugiai vežti keturkojį draugą?
Vasaros atostogų metu daug šeimų išvyksta su savo augintiniais, kuriems ši kelionė gali būti išbandymas. Automobilis dažnai tampa pagrindine transporto priemone, bet kiekvienais metais Lietuvoje pastebima kelių eismo dalyvių, kurie nesaugo savo keturkojų šeimos narių tinkamai. Draudimo bendrovė „Gjensidige“ ir veterinarijos klinika „PetCity“ pasidalino informacija apie gyvūnų kelionės saugumo principus.
Automobilis ir augintinis: ko neturėtumėte daryti?
Nustebins, kad net penktadalis keliautojų (20 proc.) vis dar palieka savo augintinius užrakintus automobilyje. Beje, jaunesni vairuotojai dažniau linkę palikti šunis ar kates transporto priemonėje, o vyresni keliautojai tai daro atsargiau. Tai parodė „Gjensidige“ užsakymu atliktas tyrimas apie Lietuvos visuomenės įpročius. Nepaisant to, net 36 proc. apklaustųjų atsakė, kad niekada nepaliko savo augintinių užrakintų automobilyje.
Viktorija Katilienė, draudimo bendrovės „Gjensidige“ Žalų departamento vadovė Baltijos šalims, perspėjo apie pavojus, kuriuos gali patirti gyvūnai.
„Automobilis tikrai yra netinkama vieta gyvūnui palikti be priežiūros. Tai kelia pavojų ir augintiniui, ir automobiliui. Atrodytų, net ir trumpas laiko tarpas, kuomet keturkojis lieka vienas, gali sukelti grėsmę šuns ar katės sveikatai – automobilio viduje temperatūra pakyla labai greitai ir tai yra pavojinga gyvūnui. Kai lauko temperatūra – 30 °C ir automobilis stovi saulėkaitoje, temperatūra jo viduje siekia 34 °C. Po 10 minučių ji pakyla iki 37°C , po pusvalandžio – jau 46 °C, o tai jau gyvybei pavojinga temperatūra. Po valandos ji gali siekti net 56 °C. Tokiu atveju nepadeda net paliktas pravertas langas”, - įspėjo Viktorija Katilienė.
Be to, augintinis, paliktas automobilyje be priežiūros, gali sukelti žalą automobilio vidui, apgrauždamas vidaus įrangą, laidus ar sėdynes. Buvimo automobilyje metu nuobodžiaujantis gyvūnas gali pridaryti daug eibių. Todėl palikus šunį automobilyje, kelionė gali pasibaigti negalėjimu toliau vairuoti.
Kokie dažniausiai pasikartojantys gyvūnų sutrikimai kelionės metu?
Veterinarijos klinikos „PetCity“ gydytoja dr. Brigita Zakarevičiūtė kalbėjo apie dažniausius gyvūnų sveikatos sutrikimus kelionės metu, išskirdama perkaitimą arba šilumos smūgį kaip pavojingiausią.
„Tikriausiai daugumai yra girdėta situacija, kuomet gyvūnas perkaista paliktas įkaitusiame automobilyje, tačiau gyvūnas gali perkaisti ne tik stovinčiame, bet ir važiuojančiame automobilyje, kuomet dėl gedimų ar netinkamo sureguliavimo vėsus kondicionieriaus oras nepasiekia bagažinėje vežamo augintinio. Tiek vienu, tiek kitu atveju šilumos smūgis gali būti mirtinas“, - paaiškino Brigita Zakarevičiūtė.
Be to, kelionė automobiliu gali sukelti gyvūnui stresą ir elgsenos pasikeitimus, todėl svarbu pratinti augintinį prie kelionės. Ji taip pat akcentavo saugos priemonių naudojimą.
„Vis dar populiaru šunis vežti laikant juos ant kelių, leidžiant laisvai judėti po automobilio saloną. Žmonės nepasirūpina saugia gyvūno kelione ir neinvestuoja į saugos diržus, petnešas, vežimui pritaikytas transportines dėžes. Norėdami išvengti nelaimės autoįvykio metu mes naudojamės saugos diržais, mažus vaikus sodiname į saugias kėdutes. Tai kodėl šunį sodiname vaikui ant kelių ar leidžiame laisvai gulėti ant galinės sėdynės? Eismo įvykio metu gyvūnai supergalių neturi, jie negali patys pasirūpinti saugia kelione, tai mūsų atsakomybė“, - sakė gydytoja.
Gydytojų patarimai: kaip pasiruošti kelionei su gyvūnu?
Gydytoja pataria pratinti gyvūną prie kelionės, naudoti atpalaiduojančias ar raminamąsias priemones ir naudoti saugos diržus bei petnešas šunims. Dideliems šunims galima naudoti specialiai pritaikytus narvus bagažinėje, o katėms kelioninius krepšius arba transportavimo dėžes, prisegtas saugos diržais.
Svarbu ne tik užtikrinti gyvūno saugumą kelionės metu, bet ir pasirūpinti jo komfortu. Tai apima patogią gertuvę arba kelioninį dubenėlį, vėsinimo priemones, tokias kaip vėsinantys kilimėliai, liemenes ar antkakliai. Kelionėms su katėmis svarbu pasirūpinti kraiko dėže ir kraiku arba ekologiškais vienkartinių tualetų produktais.
Nacionalinė „NielsenIQ“ apklausa, kurioje dalyvavo 1 600 Lietuvos gyventojų, padėjo atskleisti šio reiškinio mastą.
Parengta pagal ADB "Gjensidige" informaciją