Straipsnio nuotrauka 2023-08-17

Keliautojai ir nuostoliai kelionėse: kokios problemoms spręsti dažniausiai skiriamos išmokos?

Kelionių atostogų sezonas įsibėgėjo, o kartu su juo keliautojams atsiranda papildomų išlaidų. „Lietuvos draudimo“ duomenimis, šių metų birželį buvo fiksuota 20 proc. daugiau kelionių nuostolių nei metais anksčiau. Dažniausiai norintiems keliauti gyventojams reikėjo apmokėti medicinines sąskaitas ir repatriacijos išlaidas, tačiau vargo kelia ir pamestas ar vėluojantis bagažas.

Keliautojų nuostoliai didėja kiekvienais metais

Per pastaruosius dvejus metus kelionių tendencijos labai pasikeitė. Jei 2021 metais dėl epidemijos poveikio gyventojai negalėjo arba nedrįso laisvai keliauti, tačiau pernai ir šiemet šios problemos nebeliko. „Visgi, keliautojai susiduria su kitais iššūkiais – tenka ploninti piniginę susidūrus su nenumatytomis išlaidomis, kai keliautojai suserga, yra atšaukiami skrydžiai, prarandamas bagažas ar jis vėluoja. Mūsų bendrovės duomenimis, pernai per tris vasaros mėnesius dėl įvairių nuostolių, susijusių su kelionės draudimu, keliautojams išmokėjome beveik 270 tūkst. eurų nuostoliams padengti. Šiemet vien per birželio mėnesį jau esame išmokėję beveik 130 tūkst. eurų“, – teigia „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento vadovas Artūras Juodeikis.

Draudimo ekspertas teigė, kad palyginti praėjusių metų birželį su šiais metais, nuostolių suma šiemet taip pat išaugo – net 19 proc. Tai rodo, kad žmonės ne tik dažniau keliauja, bet ir patiriami didesni ekonominiai nuostoliai.

Didžiausia suma skiriama gydymosi išlaidoms padengti ir repatriacijai

Pasak „Lietuvos draudimo“, pagal riziką didžiausi nuostoliai buvo užfiksuoti gydymo išlaidoms ir repatriacijos išlaidos. „Matome, kad šio tipo išlaidos sudaro apie 80 proc. visų nuostolių sumos. Lyginant šių metų birželio mėnesį su praėjusių metų birželiu – augimas siekia 26 proc. Dažniausiai keliautojus užklumpa ligos – mūsų duomenimis, 65 proc. jų susiduria su įvairiomis ligomis, virusiniais susirgimais, bėrimais, saulės nudegimu, vabzdžių įgėlimu, o 30 proc. kelionės metu patiria nelaimingų atsitikimų“, – teigia A. Juodeikis.

Birželio mėnesį didžiausias nuostolis buvo Turkijoje susirgusiam klientui. Šiam asmeniui buvo sumokėta per 16 000 eurų žalai ir gydymo išlaidoms padengti.

Ar sunku prarasti bagažą?

A. Juodeikis sakė, kad keliautojai taip pat turi žinoti, kad dingusio bagažo skaičius pastaraisiais ir šiais metais sparčiai auga, o tai sudaro daugybę netikėtų išlaidų kelionės metu. „Keliaujantiems žmonėms, kurie susiduria su jungtinių skrydžių praradimais, pavėlavimu į kelionę ar netikėtai pailgėjus kelionei, išties prireikia papildomos pagalbos, atsiranda nenumatytų išlaidų. Būtent todėl papildoma apsauga vykstant į keliones yra itin naudinga – kad netektų nuostolių padengti iš savo kišenės. Svarbu atkreipti dėmesį, kad po pandemijos oro uostuose pakankamai dažnai nutinka chaotiškų situacijų, kai skrydžiai vėluoja ar būna atšaukiami dėl techninių priežasčių, todėl plati apsauga nuo papildomų rūpesčių leidžia pasimėgauti kokybiškomis atostogomis be rūpesčių“, – teigia A. Juodeikis.

Kurioje šalyje žmonės patiria daugiausiai nuostolių?

Kaip pastebėjo ekspertas, tam tikra praradimo tendencija pastebima ir lietuvių pasirinktose turistinėse vietose. „Kadangi viena populiariausių kelionės krypčių yra Turkija, nenuostabu, kad net 27 proc. iš visų fiksuotų žalų įvyksta būtent šioje šalyje. Ten nuvykę žmonės dažniausiai skundžiasi prasta sveikata, skrandžio problemomis, saulės smūgiu ir perkaitimu, karščiavimu, dėl ko tenka kreiptis į gydytojus, o gydymo nuostoliai dažnai viršija 1 tūkst. eurų. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį, kad daug nuostolių fiksuojama Lietuvoje. Tai reiškia, kad dar neišvykę iš namų, žmonės jau susiduria su nesklandumais – neišvyksta į kelionę dėl ligos, skrydžių pakeitimų ir kitų nenumatytų įvykių“.

Parengta pagal AB "Lietuvos draudimas" informaciją