Straipsnio nuotrauka 2015-06-08

Kas trečias gaisras – dėl neatsargaus elgesio

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento 2015 m. birželio 2 d. duomenimis Lietuvoje šiemet įvyko 5695 gaisrai. Analizuojant 2015 m. sausio - balandžio mėnesius, įvardijamos šios pagrindinės gaisrų priežastys: neatsargus žmogaus elgesys – apie 31 proc.,  žolės, ražienų, augalininkystės atliekų deginimas – apie 10 proc., krosnių, židinių bei dūmtraukių įrengimo ir eksploatavimo reikalavimų pažeidimai – maždaug 4 proc., elektros įrenginių, prietaisų, elektros instaliacijos gedimai bei tyčinė žmogaus veika (padegimai) – sudaro po 4 proc. visų gaisrų priežasčių. Statistika byloja, jog kas trečias gaisras įsiliepsnoja dėl žmogaus neatsargaus elgesio.


Gyventojų neatsargumą patvirtina ir draudimo bendrovės BTA kartu su UAB „Spinter tyrimai“ atlikta Lietuvos gyventojų apklausa, kuri rodo, jog beveik du trečdaliai gyventojų  namuose palieka įjungtą televizorių (73 proc.), o kas antras respondentas - neišjungtą kompiuterį (47 proc.). Paliekant namus tapo įprasta iš elektros lizdo neištraukti kompiuterio, pakrovėjo, virdulio, skalbimo mašinos, mikrobangų krosnelės laido. Dažnai sugedus elektros prietaisui bandoma jį savarankiškai pataisyti – tai, taip pat, ydinga. Ugniagesiai gelbėtojai teigia, jog toks elgesys yra neatsakingas ir gali pridaryti milžiniškos žalos. Kad to išvengti būtina  laikytis tam tikrų elgesio taisyklių. Pateikiame rekomendacijas ir bendruosius patarimus, kaip saugiai elgtis su elektros pietaisais:


1.    Naujus elektros prietaisus (elektrines virykles, indaploves, skalbykles, vandens šildytuvus ir kt.) prijungti prie elektros tinklo turėtų tik kvalifikuoti specialistai.
2.    Prieš jungiant elektros prietaisus į kištukinį lizdą, būtina išsamiai susipažinti su prietaisų naudojimosi instrukcijomis ir griežtai jų laikytis. Draudžiama elektros prietaisais naudotis mažiems vaikams be suaugusių priežiūros.
3.    Būtina, kad elektros laidai, kištukiniai lizdai, kištukai ir patys elektros prietaisai būtų kuo toliau nuo vandens šaltinio ir nesudrėktų.
4.    Draudžiama išeinant iš namų palikti elektros prietaisus (anksčiau minėtus pakrovėjus, kompiuterius, virdulius ir pan.), įjungtus į elektros tinklą, jei to nereikia pagal darbo technologiją.
5.    Pasirūpinti, kad nebūtų perkrovos elektros tinkle, nes gali staiga pradėti kaisti laidai ir užsidegti guminė jų izoliacija.
6.    Visus elektros instaliacijos darbus turėtų atlikti tik kvalifikuoti meistrai.


Elektros prietaisui pradėjus rūkti ar pasirodžius liepsnai, būtina:
1.    Ištraukti prietaiso laidą iš elektros lizdo.
2.    Rūkstantį daiktą draudžiama gesinti vandeniu, - būtina naudoti specialų gesinimui skirtą audeklą;
3.    Jeigu elektros prietaiso neįmanoma atjungti nuo elektros lizdo, - gesinti jį galima tik angliarūgštės ar milteliniais gesintuvais


Šaltiniai:
BTA
vpgt.lt
lesto.lt