Kas dažniausiai kelia stresą kelyje?
Ergo draudimo bendrovės užsakymu, neseniai buvo atliktas tyrimas, kuriuo bandyta išsiaiškinti, kokios situacijos kelia daugiausiai streso Lietuvos vairuotojams. Tyrimo rezultatai atskleidė, jog pagrindinė priežastis, kuri kelia įtampą ir sukuria nemažai nemalonių situacijų vairuotojams yra staiga ir netikėtai iš vienos eismo juostos į kitą persirikiuojančios transporto priemonės. Šią priežastį rinkosi net 61 procentas visų apklaustųjų.
Antra stresą kelianti situacija vairuotojams yra posūkio signalų prieš manevrus nerodantys eismo dalyviai, šią priežastį nurodė net 46 procentai respondentų. "Daugiausia streso keliuose, be abejo, kelia pavojingos situacijos, dėl kurių kyla rizika susižeisti ar būti sužeistam. Pavojingi persirikiavimai ir kiti manevrai – bene dažniausia eismo įvykių priežastis tad natūralu, kad tokiose situacijose vairuotojams kyla daug streso. Didelė įtampa dar labiau apsunkina vairavimo sąlygas, todėl patenkama tarsi į užburtą ratą, kai pavojingų situacijų gausa keliuose kelia daug streso, o šis dar labiau didina jų riziką“, – pastebi draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje Transporto priemonių žalų administravimo skyriaus vadovas Raimondas Bieliauskas.
Daug streso vairuotojams taip pat sukelia ne tam skirtose vietose perėjas kertantys pėstieji bei saugaus atstumo nesilaikančios transporto priemonės. Šios nemaloni situacijos, stresą kelia net 30 procentų apklaustųjų. Taip pat, daug nepatogumų eismo dalyviams sukelia vairuotojai, kurie nėra labai supratingi kelyje ir renkasi nepraleisti persirikiuojančių transporto priemonių arba prasilenkiant neišjungia tolimųjų šviesų. Dar kitiems vairuotojams stresą kelia transporto priemonės, kurios viršija greitį arba važiuoja gerokai lėčiau nei leistina.
Draudimo ekspertas R. Blieliauskas pastebi, jog daugiausiai streso kyla pradedantiesiems vairuotojams ir žiedinėse sankryžose. Tyrimo rezultatai rodo, jog šią priežastį rinkosi kas dešimtas tyrime dalyvavęs apklaustasis. Žinoma, pradedantiesiems vairuotojams iškart susitvarkyti su stresą keliančiomis situacijomis yra sudėtinga, todėl draudimo bendrovės pataria kuo daugiau praktikuotis įtampą keliančius manevrus ne piko metu: „Kiekvienas vairuotojas turėtų stengtis vairuoti taip, kad nesukeltų streso ne tik sau, bet ir kitiems eismo dalyviams. Kuo vairavimo kultūra gatvėse aukštesnė, tuo įtampos jose neabejotinai mažiau. Jei visi vairuotojai kelyje elgtųsi atsakingai ir supratingai, vairavimas visiems taptų daug malonesne patirtimi. Apie tai reikėtų pagalvoti prieš persirikiuojant į kitą eismo juostą, atliekant pavojingus manevrus ar ruošiantis garso signalu užsipulti kitą eismo dalyvį“.
Kitiems vairuotojams, draudimo bendrovės ekspertas rekomenduoja neprarasti šalto proto, kadangi vairuoti per daug įsitempus, gali būti tiek pat pavojinga, kaip ir vairuoti per daug atsipalaidavus. „Žinoma, tai ne visada pavyksta, ypač jei vairuotojai yra jauni ir turi mažiau vairavimo patirties. Įtampos prie vairo dar daugiau gali kilti tuomet, kai kur nors vėluojama, skubama ar važiuojama nežinomais keliais. Dėl to, vien tik tinkamas kelionės suplanavimas gali gerokai sumažinti patiriamą įtampą. Patariu kiekvieną kartą iš namų pasistengti išvykti anksčiau ir, jei įmanoma, pasirinkti keliauti ne intensyviausiomis eismo valandomis arba rinktis tokį maršrutą, kuris aplenktų besiformuojančias spūstis“, – sako R. Bieliauskas. Tad, kartu norime priminti, jog saugiai kelionei reikia pasiruošti iš anksto - susiplanuoti maršrutą, išvykti šiek tiek anksčiau iš namų, jei netikėtai pakliūtumėte į spūstį bei pasirūpinti, kad transporto priemonė būtų techniškai tvarkinga. O kelyje - laikytis saugaus atstumo ir visada išlikti budriems bei atidiems.
ERGO Insurance informacija