Straipsnio nuotrauka 2022-11-03

Kaip vairuoti smarkiai lyjant

Ne paslaptis, kad prognozuoti lietuviškus orus nėra lengva, todėl vairuotojai turi būti pasiruošę bet kokioms oro sąlygoms. Dėl šios priežasties surinkome patarimų, kaip vairuoti smarkiai lyjant. Skirkite laiko susipažinti su šia naudinga informacija, ir būsite pasirengę pasirūpinti savo saugumu vairuodami net ir per didžiausią liūtį.

Nevairuokite smarkiai lyjant, nebent neturite kitos išeities

Šis pasiūlymas galbūt ir skamba pernelyg paprastai, tačiau jeigu įmanoma, nepalankiomis oro sąlygomis apskritai geriausia išvis nevairuoti. Sekite prognozes ir, jei tik galite, likite ten, kur esate, kol orai šiek tiek pasitaisys.

Mažinkite greitį

Kai lyja, važiuokite neskubėdami. Būtinai palaikykite bent 5 sekundžių atstumą iki priekyje važiuojančio automobilio (tiek laiko turėtų užtekti sustabdyti) ir nejauskite pareigos važiuoti nurodytu greičiu. Sumažinę greitį, turėsite daugiau laiko sureaguoti, jeigu kitas automobilis taptų nevaldomas arba kelyje pasitaikytų didelė bala. Itin dėmesingi būkite lietui vos prasidėjus: pirmieji lašai susimaišo su ant dangos nuvarvėjusiais tepalais, ir kelias pasidaro dar slidesnis.

Saugokitės slydimo

Akvaplanavimas arba slydimas šlapiu keliu – vienas didžiausių rūpesčių daugumai vairuotojų, kai tenka važiuoti pliaupiant smarkiam lietui. Šis reiškinys susidaro tada, kai tarp šlapios kelio dangos ir automobilio padangų atsiranda plonas vandens sluoksnis. Padangų protektorius prisipildo vandens ir nebepajėgia jo išsklaidyti, kaip įprasta, todėl automobilis gali prarasti sukibimą su keliu. Automobiliui pradėjus slysti šlapiu keliu, vairuotojas nebegali nei suvaldyti automobilio, nei sustabdyti, nei padidinti greičio.

Jeigu pajutote, kad ratai ima slysti, pasistenkite likti ramūs ir iš visų jėgų staiga nenuminti stabdžio. Ramiai atleiskite akceleratoriaus pedalą ir laikykite vairą judėjimo kryptimi; antraip galite pradėti suktis. Kai pajusite, kad sukibimas su keliu vėl atsirado, galite pradėti švelniai stabdyti.

Pradėkite stabdyti anksčiau

Neturėtų stebinti, kad stabdymo kelias smarkiai lyjant gali būti gerokai ilgesnis negu tuomet, kai kelio danga sausa. Turėkite tai galvoje važiuodami per stiprų lietų. Kai ruošiatės mažinti greitį arba sustoti, pasistenkite įprasti patraukti koją nuo akceleratoriaus anksčiau negu įprastai. Stenkitės staigiai nestabdyti, nes dėl to automobilis gali pradėti slysti.

Niekuomet nenaudokite pastovaus greičio palaikymo sistemos

Jei pila kaip iš kibiro, geriausia nesinaudoti pastovaus greičio palaikymo sistema (angl. cruise control). Netinkamai naudodamiesi šia sistema, šlapiomis oro sąlygomis galite visiškai prarasti automobilio kontrolę. Gali prireikti patraukti koją nuo akceleratoriaus, kad automobilis neprarastų sukibimo su keliu, tačiau tai neįmanoma, kai naudojatės pastovaus greičio palaikymo sistema. Todėl, kad išvengtumėte slydimo šlapiu keliu, šią sistemą išjunkite.

Laikykite įjungtą oro kondicionavimą

Oro kondicionavimo sistema skirta ne vien atsigaivinti karštomis vasaros dienomis – ji gali pasitarnauti ir šaltu oru. Įjungta oro kondicionavimo sistema gali apsaugoti nuo priekinio stiklo aprasojimo. Kai važiuojate pilant lietui, matomumas ir taip prastas, todėl nesusikurkite dar blogesnių sąlygų patys – nudžiovinkite rasojančius langus.

Palaikykite didesnį atstumą tarp savojo automobilio ir didesnių transporto priemonių

Važiuojant per smarkų lietų, iš po sunkvežimių ir autobusų ratų tykštantys purslai gali būti be galo pavojingi. Pakelta vandens užuolaida gali visiškai aptemdyti matomumą. Kai smarkiai lyja, derėtų laikytis didesniu atstumu nuo visų transporto priemonių, bet ypač – nuo autobusų ir sunkvežimių.

Pasirūpinkite, kad kapotas būtų sandariai uždarytas

Jeigu jau visiškai nepasisekė ir per liūtį sugedo automobilis, geriau neatidarinėkite kapoto. Smarkus lietus gali rimtai pakenkti automobilio varikliui, kadangi visa vidinė automobilio sistema suprojektuota taip, kad ilgesnio vandens poveikio neatlaiko.

Saugokitės stipraus vėjo

Su lietumi dažnai ateina vėjas. Pasistenkite įvertinti netikėtų galingų vėjo gūsių poveikį. Visuomet tvirtai laikykite vairą, labiau atsilikite nuo aukštesnių transporto priemonių (pvz., sunkvežimių ir autobusų), kurioms gali būti pavojingesni stiprūs gūsiai.

Naudodamiesi šiais patarimais, kaip vairuoti šlapiu oru, net ir lietingiausiomis dienomis keliuose turėtumėte jaustis saugiau. Nepamirškite, kad pasitikėjimas ir susikaupimas – būtini saugaus vairavimo palydovai.