Straipsnio nuotrauka 2018-04-24

Ir viešajame transporte galime patirti traumą

Tikriausiai ne vienas iš mūsų pagalvoja, jog daugiausiai traumų galime patirti užsiimant veikla, kurią kai kurie iš mūsų gali pavadinti hobiu. Žinoma, ši veikla apima nuo paprasčiausio užsiėmimo sportu iki ekstremalios veiklos, tačiau mažai kas iš mūsų susimąsto, kad traumų galime patirti ir viešajame transporte. Į tai ypatingai atkreipia dėmesį draudimo bendrovės, nes didžiausia tikimybė patirti traumą yra viešajame transporte, kuriuo didžiuosiuose miestuose naudojasi dauguma gyventojų.

Kaip pastebi BTA Ekspertizių skyriaus vadovas Andrius Žiukelis: „Daug kalbame apie lengvųjų automobilių vairuotojų elgesį ir eismo kultūrą, tačiau aišku, kad tam tikras taisykles verta priminti ir viešojo transporto keleiviams. Pastaruoju metu stebime tam tikrą paradoksą, kuris indikuoja intensyvaus eismo nulemtas problemas viešajame transporte: žmonės susižaloja ne tik važiuodami viešuoju transportu, tačiau ir laukdami atvykstančio autobuso, troleibuso, išlipę iš jo“. O kaip rodo BTA draudimo bendrovės 2017 metų statistika, autobusai ir troleibusai iš visų transporto priemonių pasižymėjo aukščiausiu asmens traumų rizikos faktoriumi.
Kaip žinote, dažniausiai traumas tokiose vietos atsiranda dėl kritimų, kuriuos lemia staigus ir netikėtas stabdymas dėl kliūties ar priekyje stabdančios transporto priemonės. „Tikrai ne veltui transporte skambančiuose garsiniuose pranešimuose keleiviams pirmiausiai siūloma atsisėsti, jei tik salone yra laisvų vietų. Tokia padėtis tikrai yra pati saugiausia. Tačiau ir čia reiktų žinoti, kad sėdėti reikia taisyklingai: abi kojas laikant ant žemės, atsirėmus nugara, puiku, jei dar prisilaikoma ranka. Patartina sėdint nekryžiuoti kojų, nepersikreipti, nes vairuotojui staiga nuspaudus stabdžio pedalą tokią sėdėjimo padėtį pasirinkę keleiviai praktiškai neturi šansų išlaikyti pusiausvyros ir nukrenta“, – teigia A. Žiukelis.

Draudimo bendrovės primena, jog viešosiose transporto priemonės stovintiems keleiviams svarbiausia yra laikytis už turėklų, sėdynių atlošų. Jeigu yra galimybė nepamiršti įsikibti į specialias kabančias rankenas, kurios taip pat įrengtos dėl keleivių saugumo. Na, o neįgalių asmenų ar vaikų vežimėliai privalo būti statomi numatytose vietose ir prisegami specialiais diržais. BTA draudimo bendrovės atstovas sako: „Deja, nesilaikant elementarių savisaugos taisyklių, salone krenta ir susižaloja net ir mamos su vaikais ant rankų. Vaikus nuo mažų dienų reikia mokyti laikytis už turėklų, jei jie dar maži – paprašyti užleisti vietą ir juos pasodinti arba atsisėsti kartu. Juk jei stabdymo metu pusiausvyrą praranda tėvai, vaikai taip pat jos neišlaiko ir dar rizikuoja būti užgriūti suaugusio žmogaus“.

Svarbu atkreipti dėmesį, jog viešojo transporto priemonės vairuotojas atsiradus kliūčiai kelyje, pirmiausiai imsis veiksmų išvengti galimo susidūrimo su kliūtimi, bet ne perspėti keleivių. Tai reiškia, jog keleiviai esantys transporto priemonėje turi būti ypatingai budrūs ir nepamiršti elementariausių saugumo priemonių: jei yra vietų – atsisėsti, stovint laikytis už turėklų, iš vidaus nesiremti į duris, neskubėti išlipti arba įlipti į transporto priemonę, o stotelėje atvykstančio transporto laukti saugiu atstumu nuo važiuojamosios kelio dalies.

Kaip išskiria draudimo bendrovės, dažniausiai pasitaiko tokios traumos viešajame transporte: galvos, galūnių sutrenkimai ar patempimai, minkštųjų audinių sumušimai ar kaulų lūžiai. Įlipimo-išlipimo iš transporto priemonės zonoje patiriamos šios traumos:  žmones prispaudžia durys, pasitaiko atveju, kai užkliudomi einantys per gatvę arba laukiantys autobuso ar troleibuso pėstieji. Todėl primename, jog nepamirštumėte viešajame transporte elgtis atsargiai ir saugoti save ir kitus kartu keliaujančius keleivius. O tam, kad išvengtumėte papildomų finansinių nuostolių kilusių dėl sužeidimų viešajame transporte, rekomenduojame apsidrausti nelaimingų atsitikimų draudimu, kurie įtraukia draudimo apsaugą dėl traumų.

BTA informacija