Straipsnio nuotrauka 2014-03-18

Ilgapirščiai pamėgo „Honda“ bei „Toyota“ markės automobilius

Ne gyvybės draudimo bendrovė BTA atliktas ketverių metų tyrimas atskleidė, jog kasmet automobilių vagystės sudaro apie 2 proc. visų Kasko draudiminių įvykių. Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos (VRM) duomenimis, 2013 m. Lietuvoje užregistruota 3166 automobilių vagystės, o t.y. 7 proc. mažiau nei 2012-aisiais. Vieni „populiariausiųjų“ tarp ilgapirščių buvo „Honda“ bei „Toyota“ markės automobiliai.

„Kaip rodo VRM statistika, matyti, kad automobilių vagysčių kasmet mažėja. Tai galima sieti su aktyviu Lietuvos policijos darbu, sugautos didžiausios šio organizuoto nusikalstamumo grupuotės. Tačiau visiškai atsipalaiduoti nederėtų, laisvėje esantys vagys tapo gudresni, apsukresni. Ne visuomet yra vagiamas visas automobilis, kartais daug vertingiau nelegaliai pasisavinti automobilio detales, kurias vėliau galima brangiai parduoti juodojoje rinkoje. Be to, esame pastebėję, kad išaugo piktybinių automobilio apgadinimo atvejų, kurių nuostoliai gali siekti ir kelis tūkstančius litų. Visų išvardintų rizikų žalų padarinius maksimaliai sumažinti padeda Kasko draudimas,“ – teigia Marek Ernest Goliančik, BTA Žalų reguliavimo departamento direktoriaus pavaduotojas.

Pasak specialisto, dažniausiai vagiamos automobilių dalys - veidrodžiai, automobilinės garso ar navigacinės sistemos. Vidutinė tokios vagystės žala gali svyruoti nuo vieno iki dešimties tūkstančių litų.

Eksperto teigimu, automobilių vagysčių tendencijos kasmet keičiasi priklausomai nuo paklausos rinkoje. Vagys atidžiai domisi ir automobilyje įrengta apsaugos sistema. Prieš keletą metų tarp labiausiai vagiamų buvo BMW ir „Audi“ verslo klasės automobiliai, tačiau vairuotojams pradėjus diegti aukštos kategorijos apsaugos sistemas situacija pasikeitė. Šiuo metu labiausiai vagiami „Toyota“ bei „Honda“ markės automobiliai.

„Aukščiausios klasės automobilių apsaugos sistema ekonomiškai atsiperka eksploatuojant didesnės nei septyniasdešimt tūkstančių litų vertės transporto priemonę. Šią sistemą tiksliau vertėtų vadinti ne apsaugos, bet paieškos sistema. Ji netrukdo vagims pavogti automobilio, tačiau radijo siųstuvo pagalba perduoda pavojaus signalą į visą parą budintį operatyvinio valdymo centrą. Signalas yra perduodamas radijo lokatorių tinklu, dengiančiu visą teritoriją, todėl specialia įranga aprūpintų paieškos ekipažų pagalba galima nedelsiant surasti automobilį bei nurodyti jo buvimo vietą policijai. Paieškos apsaugos sistema saugo vadinamą “rizikingų vagysčių atžvilgiu” automobilių grupę, kuri ne visuomet yra tiesiogiai susijusi su automobilio verte, bet dažniau su automobilio populiarumu rinkoje. Be to, vogti automobiliai dažnai realizuojami buvusiose postsovietinėse šalyse, dėl to rizikingumas priklauso ir nuo tų šalių rinkos tendencijų. Pavyzdžiui, BMW automobiliai prieš keletą metų lyderiavo vagiamų automobilių sąrašuose, o šiuo metu jie yra vieni saugiausių automobilių vagysčių atžvilgiu Lietuvoje, - teigė „Sherlog“ atstovas Daumantas Knipas.

Pasak „Sherlog“ atstovo, daugiausiai vagysčių užregistruota Vilniuje bei Palangoje. Lietuvoje vagys vis daugiau dairosi į automobilius su užsienio valstybiniais numeriais. Todėl vagys dažnai renkasi tuos miestus, kuriuose būna daugiau turistų ar daugiau kitų šalių piliečių atvyksta verslo reikalais. Ilgapirščiai, norėdami įsitikinti, kad automobilyje nėra įdiegtų paieškos sistemų, vogtą transporto priemonę palieka kelioms dienoms daugiabučio kieme. Jeigu per tą laiką automobilio savininkas neatsiima, tuomet vogta transporto priemonė išvežama į užsienį.

Kaip teigia Ernest Marek Goliančik, labai svarbu įvertinti, kokio lygmens automobilio apsaugos sistemą ketinate diegti. Reikia įvertinti automobilio amžių, markę ir „populiarumą“ tarp vagių, ir atitinkamai išsirinkti siūlomą apsaugos sistemą nuo ketvirto iki pirmo lygmens. Nuo priimto pasirinkimo taip pat priklausys ir Kasko draudimo kaina.

Ne gyvybės draudimo bendrovė BTA praėjusius metus užbaigė antros vietos pozicijoje Lietuvos rinkoje. Pernai bendrovė pasirašė beveik 187 milijonus litų įmokų, o tai yra 17 proc. daugiau nei 2012 m. BTA draudimo portfelyje daugiausiai augo kasko draudimo rūšis (56 proc.), antroje vietoje - bendrosios civilinės atsakomybės draudimas (45,5 proc.), trečioje – nelaimingų atsitikimų draudimas (37,6 proc.).

BTA informacija