Straipsnio nuotrauka 2023-12-18

Į prieššventinio laikotarpio sumaištį įsilieja ir eismo nelaimės: vairuotojų atsargumo pamokos

Su artėjančiomis metų pabaigos šventėmis, žmonės skuba įsigyti dovanų ir ruoštis šventiniam laikotarpiui. Dėl to, prekybos centrų aplinkoje susiformuoja didelis pirkėjų srautas, o tai sukelia spūstis ir padidina automobilių susidūrimų riziką. Pagal „Lietuvos draudimo“ surinktus duomenis, šiemet jau fiksuota daugiau nei 8,6 milijonų eurų žala, patirta įvairiose stovėjimo aikštelėse, įskaitant ir prekybos centrus. Ekspertai pataria, kaip vairuotojai turėtų elgtis šiame šurmuliuojančiame laikotarpyje.

Mažos avarijos, dideli nuostoliai

Artūras Juodeikis, „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento vadovas, teigia, jog dovanų pirkimo karštinės metu prekybos centrų stovėjimo aikštelės tampa perpildytos. Čia įvyksta daug smulkių eismo įvykių, kurie sukelia laiko ir pinigų sąnaudas.

„Paplitę yra atsitiktiniai susidūrimai stovėjimo aikštelėse, ypač parkuojant ar važiuojant atbuline eiga. Vidutinė vieno tokio įvykio žala siekia daugiau nei 800 eurų. Palyginti su praėjusiais metais, šių metų žalos suma jau viršijo 8,6 milijonus eurų, o tai rodo, kad net nedidelės avarijos gali sukelti didelę žalą“, – pažymi A. Juodeikis.

Būkite atsakingi – paliktas raštelis nepadės

A. Juodeikis pabrėžia, kad dažniausiai pažeidžiami automobilių dažai, sparnai, durelės. Jis primena, kad net nedidelė žala, padaryta kito automobilio durelėms, jau laikoma eismo įvykiu, ir tokiais atvejais turi būti užpildoma įvykio deklaracija.

„Palikti raštelį su savo kontaktiniais duomenimis ant pažeisto automobilio – ne išeitis. Visuomet reikia pranešti draudimo bendrovei ir užfiksuoti įvykį“, – paaiškina ekspertas.

Jis taip pat pabrėžia, kad daugelis stovėjimo aikštelių yra stebimos vaizdo kameromis, o tai reiškia, kad nusižengėlio surasti yra lengviau.

Būkite atsargūs ir paslaugūs

Per šią išskirtinį dėmesį reikalaujančią šventinę prekybą, vairuotojams patariama būti itin atidžiais. A. Juodeikis pataria prieš pastatant automobilį atkreipti dėmesį į aplinkinius automobilius, įvertinti palikto tarpelio dydį ir nepamiršti elementarių kelių eismo taisyklių.

Į paskutinę savaitę prieš metų pabaigos šventes, kai žmonės skuba pirkti dovanas ir ruoštis šventiniam laikotarpiui, transporto avarijų tikimybė prekybos centrų stovėjimo aikštelėse ženkliai išauga. Duomenys iš draudimo įmonės atskleidžia, kad automobilių susidūrimai šiemet sukėlė per 8,6 milijonus eurų žalos. Ekspertai pataria vairuotojams būti atidesniems ir primena svarbą turėti tinkamą automobilio draudimą, ypač šiuo intensyvaus judėjimo laikotarpiu.

Draudimo kompanijos atstovas teigia, kad nors dauguma avarijų būna nedidelės, jos sukelia didelę finansinę naštą. Pavyzdžiui, paprastai įvyksta smulkūs eismo incidentai parkuojantis, kurie reikalauja draudimo įsikišimo. Yra svarbu turėti tinkamą draudimą, tokiu atveju draudimas internetu gali būti patogus ir greitas sprendimas.

Paminėta, kad net nedidelė avarija, pvz., atidarius dureles ir įlenkiant kitą automobilį, yra eismo įvykis, kuris turi būti deklaruotas ir kompensuotas pagal civilinę atsakomybę. Svarbu nepalikti įvykio vietos net ir tada, kai atrodo, kad žala nereikšminga.

Ekspertas primena, kad ypač svarbu šiuo laikotarpiu būti dėmesingiems ir atsakingiems, vengiant avarijų stovėjimo aikštelėse. Jis pataria vairuotojams palikti pakankamai vietos kitoms transporto priemonėms ir būti budriems išvažiuojant iš stovėjimo vietos. Taip pat rekomenduoja būti kantriems ir pagalvoti apie kitus vairuotojus, ypač žiemą, kai sąlygos gali būti sudėtingesnės.

Parengta pagal AB "Lietuvos draudimas" informaciją