Straipsnio nuotrauka 2017-05-17

Į kelionę – be nerimo ir saugiai

„Anksti suplanuota kelionė turi savų privalumų, bet taip pat ir kai kurių trūkumų. Apie kelionę pradėjus galvoti iš anksčiau dažnai galima įsigyti pigesnius lėktuvo ar kito transporto bilietus, lengviau rasti priimtinus apgyvendinimo pasiūlymus, susiplanuoti maršrutus ir kitaip pasirengti išvykai.“, – pažymi Europos bendrovės „ERGO Insurance“ Lietuvoje Draudimo departamento direktorius Tomas Nenartavičius. Tačiau ar to užtenka, kad kelionėje kiekvienas iš mūsų jaustųsi saugus? Kai iki kelionės lieka paskutinis mėnuo ar savaitė, nesame užtikrinti ar viskas įvyks taip kaip suplanuota, ar neiškils netikėtų planų, problemų. Ir tai gali nutikti ne tik keliaujančiam, kuris negali išskristi dėl ligos ar traumos, ko perkant bilietą iš anksto nebuvo galima numatyti, be to gali pasikeisti vykdomų skrydžių kryptys, bankrutuoti kelionių organizatoriai ar net oro linijų bendrovės. O taip pat ir kelionės metu nė vienas iš mūsų nėra apsaugotas nuo galimų netikėtumų, kurie ne visada yra malonūs.

Kaip teigia kelionių agentūros „Baltic Tours“ projektų vadovė Rasa Levickaitė, - „Saugumas kelionėje – ne vieną aspektą apimantis jausmas. Vis dėlto daugeliu atvejų jį užtikrinti gali tinkamas draudimas“. Žinoma, Europos Sąjungos ir Europos ekonominės erdvės šalyse būtinoji medicinos pagalba yra suteikiama su Valstybinių ligonių kasų išduota Europos sveikatos draudimo kortele. Šią pagalbą teikia tik ūmaus susirgimo atveju, o pagalbą gali suteikti užsienyje esanti tik valstybinė gydymo įstaiga. Tai kaip ir suteikia saugumo jausmą, bet tik tuo atveju, jei keliauji Europoje. O ką daryti tiems keliautojams, kurie nori pažinti ir likusias pasaulio dalis?
Draudikų teigimu, nuo dalies su kelionėmis susijusių rizikų galima apsisaugoti draudžiantis kelionių draudimu. Draudikai pasiruošę apdrausti klientus nuo sveikatos sutrikimų, nelaimingų atsitikimų, civilinės atsakomybės, pradingusio bagažo ir net neįvykusio skrydžio ar ištisos kelionės. Šiuo metu, keletas draudimo bendrovių kelionių draudimu apsidraudusiems Baltijos šalių klientams, nukentėjusiems dėl teroro išpuolio, atlygina medicinos išlaidas ir repatriaciją. Vis dažniau poilsiautojai teiraujasi ir dėl terorizmo draudimo apsaugos, tačiau pagrindinis klausimas keliautojams ar galima apsidrausti nuo to, jei ilgai planuota kelionė vis dėlto neįvyks.

Draudikai teigia - neįvykusios kelionės draudimas nėra problema

Kiekvienas iš keliaujančių žino, jog daugybės galimų problemų iškylą, kai į kelionę nepavyksta išvykti, tačiau kaip teigia draudikai, šių problemų išvengsite pasirūpinę neįvykusios kelionės draudimu. Vis dėl to, T. Nenartavičius atkreipia dėmesį, - „Įvykus draudžiamajam įvykiui draudimo bendrovė pagal galiojančias sutarties sąlygas atlygina keliaujančiųjų patirtus faktinius nuostolius. Vis tik, svarbu pabrėžti, kad kelionės atšaukimo atveju, patirti nuostoliai atlyginami tik tais atvejais, jei planų tenka atsisakyti dėl staigaus keliaujančiojo ar jo bendrakeleivių sveikatos pablogėjimo, namuose likusių artimųjų sveikatos problemų ar mirties, vagysčių bei apiplėšimų, keliaujančiojo atleidimo iš darbo ar dokumentų praradimo“. Pastarajam paantrina ir „Gjensidige“ Draudimo produktų, rizikos vertinimo ir kainodaros vadovas Baltijos šalims Andrius Dambrauskas.

Kaip visiems žinoma, Tarptautinio Vilniaus oro uostas šią vasarą planuoja rekonstrukcija gerokai, todėl skrydžiai yra perkeliami į Kauną. Tai gerokai sujaukė dalies keliautojų planus, nors apie į Kauną perkeliamus skrydžius ir buvo pranešta ir žinoma jau pakankamai anksti, tačiau be nesklandumų neapsieita. Taip jau nutiko, jog dalį skrydžių kai kurie oro vežėjai netgi atšaukė.

Kitos draudimo rizikos

„Žinoma, pirmiausia reikia pasirūpinti pagrindu – medicininių išlaidų draudimu, kuris atlygins išlaidas jei teks gydytis, pirkti vaistus, o esant reikalui – pargabens namo. Be draudimo net kojos kelti iš savo šalies nepatariame. Net jei keliaujate į kaimyninę šalį savaitgaliui, gali suskausti dantį ar užklupti peršalimas. Turėdami draudimą, nepatirsite neplanuotų išlaidų“, – sako A. Dambrauskas. Visiška tiesa, neretai keliautojai nepagalvoja, jog gydymo išlaidos ir kainos net ir kaimyninėje šalyje skiriasi ir tam, jog būtų išvengta papildomų finansinių nuotolių ir tai pakankamai išlaidų reikalaujančioje kelionėje.

Kita labai dažnai draudžiama ir aktuali rizika yra nelaimingų atsitikimų draudimas. Šis draudimas praverčia tuomet, jei keliautojas susižeidžia ir gydymą tęsia namuose. Tokiu atveju, gauta draudimo išmoka gali būti panaudota reabilitacijai bei sveikatos stiprinimui. Draudikai atkreipia dėmesį, jog ekstremalaus sporto mėgėjams turėtų būti aktualus asmens civilinės atsakomybės draudimas, dažniausiai šia rizika draudžiasi keliautojai išsiruošę slidinėti. Ypač tokiu atveju, jei netyčia užkliudomas kitas slidininkas ar sugadinamas jo inventorius, draudimas atlygintų išlaidas nukentėjusiajam. Be šių rizikų, kaip ir minėta anksčiau, draudimo bendrovės taip pat siūlo ir draudimą nuo nuostolių, susijusių su bagažo ar dokumentų bei pinigų praradimu.

Patarimas – į kelionę vykti apsidraudus

„Nors draudimas nėra mūsų prioritetinis produktas, o tik papildoma paslauga, vis dėlto galimybė viską gauti iš vienų rankų, t. y. iš kelionės konsultanto, gerina psichologinę paties keliaujančiojo savijautą, suteikia jam saugumo ir užtikrintumo jausmą. Pastebime, kad daugelis keliautojų nežino, jog perkant kelionę kartu galima įsigyti ir pačių įvairiausių tipų kelionės draudimą, todėl šiais metais planuojame dar daugiau kalbėti apie šią paslaugą, jos būtinumą ir kaip apsisaugoti ne tik nuo galimų sveikatos, bet ir ekonominių grėsmių. Bendradarbiaudami su draudimo bendrovėmis, siūlysime kuo įvairesnius draudimo variantus“, – tikino R. Levickaitė.

Žinoma, kelionės draudimo kainai įtakos turi tokie faktoriai kaip: kelionės trukmė, kelionės pobūdis, šals ar šalys į kurias keliaujama, kokia veikla bus užsiimama kelionės metu. Kaip pastebi A. Dambrauskas, draudimas mažiau kainuos apsidrausti savaitgaliui Europos didmiestyje, kur planuosite lankyti muziejus ir parkus, daugiau gali kainuoti – jei vyksite slidinėti, nardyti, kopti į kalnus. Vis dėlto, šiai dienai žmonės vis dar perka tik medicinos išlaidų draudimą, tačiau keliautojų sąmoningumas ir poreikiai vis auga ir priklausomai nuo kelionės pobūdžio jie yra linkę rinktis ir platesnę draudimo apsaugą.

ERGO ir Gjensidige informacija