Straipsnio nuotrauka 2021-06-29

Į ką atkreipti dėmesį draudžiant transporto priemonę, kurią vairuos keli vairuotojai?

Kelios detalės privalomojo vairuotų civilinės atsakomybės draudimo sutartyje yra svarbus faktorius, padedantis nustatyti avarijos riziką ir transporto priemonės draudimo kainą. Neretai žmonės galvoja, kad šie dalykai yra nustatomi pagal vairuotojo amžių, stažą ir eismo įvykių istoriją. Anaiptol, viena iš svarbiausių detalių, lemianti draudimo kainą – tai informacija apie kitus transporto priemonės vairuotojus. Kodėl svarbu nurodyti, kiek asmenų naudosis automobiliu?

Pradedantieji vairuotojai kelia daugiau rizikos

Jei transporto priemonė bus naudojama kelių vairuotojų, informacija apie kiekvieną asmenį yra labai svarbi. Draudikai, skaičiuodami riziką, vertins kiekvieną papildomą vairuotoją.

Paprastai pildant dokumentus prašoma nurodyti jauniausiojo vairuotojo amžių ir mažiausiai patyrusio vairuotojo stažą. Draudikų statistika rodo, kad pradedantieji vairuotojai sukelia 3-4 kartus daugiau avarijų, nei patyrę, todėl ši informacija yra labai svarbi skaičiuojant eismo įvykio riziką ir, atitinkamai, draudimo kainą.

Įgijęs dviejų metų vairavimo stažą, vairuotojas gali nebežymėti automobilio klevo lapo ženklu, tačiau tai nereiškia, kad nuo tos akimirkos pasikeitė jo vairavimo įgūdžiai. Automobilio valdymo gebėjimams užtikrinti paprastai prireikia daugiau nei dviejų metų. Remiantis „Compensa Vienna Insurance Group“ duomenimis – vairuotojai, kurių stažas yra mažesnis nei 2 metai į eismo įvykius patenka kelis kartus dažniau nei tie, kurių stažas viršija 10 metų.

Statistika taip pat rodo, jog 18% avarijų kaltininkų turi 2 metų vairavimo stažą, 11% - nuo 2 iki 5 metų stažą, 7% - nuo 5 iki 10 metų stažą ir vos 5% iš eismo įvykių kaltininkų turi didesnį nei 10 metų stažą. Avaringumą taip pat lemia ir transporto priemonės valdytojo amžius. Dažniausiai eismo įvykius sukelia jaunesni nei 25 metų asmenys, o saugiausiai vairuoja 55-65 metų gyventojai.

Draudimo bendrovė taip pat pastebi, kad jaunesni vairuotojai dažniau atsiduria stambesniuose eismo įvykiuose. Jaunesni nei 25 metų vairuotojai patenka į eismo įvykius, kurių išmokos yra 30% didesnės nei tos, kurias tenka išmokėti 55 – 65 metų vairuotojams.

Pagal ką rinktis draudimą?

Klaidinga informacija apie transporto priemonės vairuotojus gali atnešti finansinių nemalonumų. Jeigu eismo įvykio metu automobilį vairavo jaunesnis, nei nurodyta sutartyje, vairuotojas, nuostolius tektų padengti ir iš savo kišenės: kitų vairuotojų patirta žala draudimo bendrovės būtų išieškota iš automobilį vairavusio asmens arba savininko.

Taigi, pildant draudimo sutarties duomenis, svarbu tiksliai ir sąžiningai nurodyti informaciją – galimas rizikas ir kitus susijusius duomenis. Ekspertai pataria nurodyti ne tik galimus vairuotojus, bet ir mažiausiai tikėtinus vairuotojo amžių ir stažą. Tiksliai ir sąžiningai nurodyta informacija gali apsaugoti nuo netikėtumų ir finansinių nuostolių. Be abejo, konkretaus atvejo analizė ir konsultacija su specialistu būtų, ko gero, geriausias pasirinkimas, padėsiantis išsirinkti tinkamą produktą.
Specialistai pastebi, kad privalomasis vairuotojų civilinės atsakomybės draudimas galėtų būti ir neapribotas papildomų vairuotojų duomenimis. Bet kokiu atveju, svarbu įsivertinti asmeninius poreikius ir pasirūpinti, kad draudimo sutartis juos atspindėtų. Taip pat, nepamiršti, kad pasikeitus aplinkybėms, reikėtų informuoti draudimo bendrovę ir išsiaiškinti sutarties papildymo galimybes bei niuansus.

Parengta pagal ADB „Compensa Vienna Insurance Group“