Straipsnio nuotrauka 2022-05-25

Erkių pavojus: žmonės aktyviai draudžiasi, tačiau vangiai skiepijasi

Lietuvoje sergamumas erkių sukeliamomis ligomis vis dar vienas didžiausių Europoje. Teigiami pokyčiai pastebimi, tačiau tai vyksta lėtai. Džiugina tai, kad kasmet vis daugiau žmonių saugosi skiepydamiesi bei įsigydami draudimą nuo erkių platinamų ligų.

Pokyčiai teigiami, bet to nepakanka

Medicinos entomologė ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Milda Žygutienė atkreipia dėmesį, kad erkių yra visur – miškuose, parkuose ir netgi daugiabučių kiemuose, todėl reikia būti atsargiems.

Tyrimai atskleidžia, kad nepaisant to, jog net 90 proc. Lietuvos gyventojų žino, kokias grėsmes gali sukelti infekuotos erkės, sergamumo rodikliai Europoje – patys aukščiausi. Tai rodo, kad iki šiol galimos rizikos dar nėra pakankamai rimtai vertinamos.

NVSC atstovė priduria, kad nepasiskiepiję ir susirgę pacientai teisinasi, jog nesilanko miške arba tikisi, kad erkių sukeliamų ligų pavyks išvengti. Statistika rodo, kad kiekvienais metais erkiniu encefalitu užsikrečia keli šimtai žmonių ir iki 90 proc. jų gydosi ligoninėse.

M. Žygutienė stebi situacijos gerėjimą ir teigia, jog kiekvienais metais vis daugiau šalies gyventojų, siekdami apsisaugoti, nusprendžia pasiskiepyti bent pirmąją skiepo doze. Deja, vakcinacijos skaičiai vis dar nėra pakankami, kad būtų galima suvaldyti užsikrėtimo riziką.

Draudimą įsigyja dvigubai daugiau žmonių

Draudikai teigia, kad žmonės vis dažniau nusprendžia apsidrausti nuo erkių platinamų ligų. Ne gyvybės draudimo bendrovės „Compensa Vienna Insurance Group“ atstovai nurodo, kad sausio – kovo mėnesiais erkių sukeliamų ligų draudimą įsigijo beveik dvigubai daugiau klientų nei pernai tuo pačiu laikotarpiu. Linas Laugalis, „Compensa Vienna Insurance Group“ Produktų ir rizikos valdymo departamento vadovas patikslina, kad 2021-aisiais tokį draudimą įsigijo virš 3 200 žmonių.

Draudimo ekspertas mano, kad gyventojų, besidraudžiančių nuo erkių sukeliamų ligų ateityje tik daugės. Didėjanti tokio draudimo paklausa paskatino sukurti atskirą draudimo paslaugą, t.y. būtent draudimą nuo erkių sukeltų ligų. Vis dėlto, išmokas užsikrėtusiems erkių platinamomis ligomis gali gauti ir tie, kurie yra apsidraudę nuo nelaimingų atsitikimų. Standartinė traumų rizika apima tokias ligas, kaip erkinis encefalitas, mielitas, encefalomielitas ir Laimo liga.

Daugėja žmonių, norinčių tikslingai apsidrausti nuo erkių sukeliamų ligų, nes tai suteikia finansinį stabilumą apsikrėtus, ypač jei patiriama papildomų išlaidų arba sumažėja pajamos dėl negalėjimo dirbti gydymosi laikotarpiu. L. Laugalis priminė, kad draudžiantis nuo erkių platinamų ligų neprivaloma būti pasiskiepijusiems.
NVSC specialistė M. Žygutienė patikina, kad geriausia apsaugos priemonė nuo tokių ligų yra skiepai. Anot jos, Austrija yra puikus pavyzdys, kaip vakcinacija gali suvaldyti sergamumą erkių sukeliamomis ligomis. Šiuo metu Austrijoje kasmet erkiniu encefalitu serga iki 100 žmonių,  o tai dvigubai mažiau nei mūsų šalyje.
Užkrečiamųjų ligų valdymo ekspertė akcentuoja skiepų svarbą ir todėl, kad vaistų nuo erkinio encefalito nėra ir skiriamas tik simptominis gydymas. Nemažai daliai susirgusiųjų gydymas trunka apie savaitę, o trečdalis pacientų patiria liekamuosius reiškinius, kurie gali tęstis nuo kelių mėnesių iki kelių metų arba lieka visam gyvenimui.

Parengta pagal  ADB "Compensa Vienna Insurance Group" informaciją