Elektros gedimai pasitaiko dažnai, o neretai tai baigiasi ir nelaimingu atsitikimu
Ar žinojote, kad tik 58 procentų apklaustųjų, kaip rodo atliktas „Gjensidige“ draudimo bendrovės atliktas tyrimas, kreipiasi į specialistus arba pagalbos tarnybas įvykus elektros srovės gedimams? Tai reiškia, kad likusieji 48 procentai šiuos gedimus bando pašalinti patys. O daugiau nei 22 procentų visų apklaustųjų prisipažino, kad jų namuose esantys elektros prietaisai yra padidintos rizikos šaltinis gyvenamųjų patalpų saugumui. O per praėjusius metus elektros instaliacijos sukelto gaisro vidutinė atlyginta žala siekė daugiau nei 6 000 eurų, remiantis draudimo bendrovės „Gjensidige“ statistiniais duomenimis.
Remiantis Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento statistiniais duomenimis, per 2016 metus kilo net 717 gaisrų visoje Lietuvoje, kurie buvo sukelti elektros instaliacijos gedimų bei dėl elektros įrenginių, prietaisų. „Gjensidige“ draudimo bendrovės duomenimis, dėl tokio pobūdžio gedimų nukentėjo šiek tiek daugiau nei 200 klientų. Tai reiškia, kad elektros instaliacijos gedimų pasitaiko pakankamai dažnai, o kadangi tai tik vienos draudimo bendrovės užfiksuoti įvykiai, nereiškia, kad ir kitos draudimo bendrovės tokių įvykių ir gedimų namuose registruoja mažiau. Neskaitant to, pasitaiko ir tokių atvejų, kai pastebėję trumpojo jungimo požymius bei kibirkščiuojančius elektros lizdus, gyventojai patys imasi juos remontuoti ir tik vėliau imasi kviesti specialistus.
„Gyventojai dažnai neįvertina pavojaus, susijusio su elektros įrenginių naudojimu, ir patiria buitines traumas. Analizuodami nelaimių priežastis pastebime, kad didžioji dalis jų kyla dėl netinkamos žmogaus veiklos ar jo abejingumo. Tai reiškia, kad žmonės patys prisišaukia nelaimes neatsargiu, neatsakingu ir neapdairiu elgesiu. Neatsargus gyventojų elgesys su elektra, netvarkinga elektros instaliacija ar elektrinių prietaisų naudojimas nesilaikant saugumo taisyklių dažniausiai sukelia nelaimes, kylančių gyvenamojoje aplinkoje“, – teigė draudimo bendrovės „Gjensidige“ Turto žalų skyriaus vadovas Giedrius Norkus.
Neretai pasitaiko atvejų, kai žmonės nepastebi ir smulkių elektros laidų pažeidimų. O atlikta apklausa parodė, jog tik vienas trečdalis gyventojų yra įsitikinę, kad jų namuose esančios elektros instaliacijos yra saugios. Kiekvienas iš mūsų privalo žinoti, jog pasenusi ar pažeista bei eksploatavimo reikalavimų neatitinkanti elektros instaliacija gali sukelti trumpąjį sujungimą. O tai ne tik sugadintų elektros prietaisą, bet ir sukelti gaisrą. Taip dažniausiai atsitinka, kai gyventojai nusprendžia be priežiūros palikti mobiliųjų telefonų ar kitų prietaisų įkroviklius, o dar blogesnis atvejis, kai paliekamos įkaitusios plaukų tiesinimo žnyplės greta lengvai užsiliepsnojančių daiktų. Tokio pobūdžio klaidos yra būdingos kiekvienam iš mūsų, todėl draudikai pataria, kad kuo daugiau dėmesio skirtume elektros prietaisų būklės patikrinimu, prietaisų išdėstymu ir naudojimu, įsitikinti, kad jie naudojami saugiai.
Draudikai išskyrė šias svarbiausias problemas, kurios sukelia pagrindines traumas buityje susijusias su elektra:
• Elektros prietaisų, kurių gaubtai ar laidų izoliacija yra pažeisti, naudojimas
• Prisilietimas prie įtrūkusių laidų ir pažeistų elektros lizdų naudojimas
• Savarankiškas pažeistų elektros prietaisų remontas
• Savos gamybos ir nesertifikuotų elektros prietaisų naudojimas
• Vinių kalimas ir angų gręžimas sienoje, kurioje po tinku gali būti elektros laidų
• Savos gamybos ar remontuotų saugiklių naudojimas
Privalome suvokti, jog elektros prietaisų remonto darbus turi atlikti profesionalai, kadangi sprendimas remontuoti elektros prietaisus patiems gali iššaukti sunkias elektros traumas ir nudegimus, o kritiniu atveju, gali sukelti net gaisrą. Šiuo atveju, draudikai įspėja, kad nelaimių galima išvengti, jei periodiškai atliksime elektros instaliacijų patikrinimus ir tinkamai prižiūrėsime elektros prietaisus, bei nesistengsime imtis šių prietaisų remonto darbų ir paliksime tai išmanantiems specialistams.
Gjensidige informacija