Straipsnio nuotrauka 2020-04-14

Elektriniai paspirtukai – ką svarbu žinoti prieš įsigyjant?

Elektriniai paspirtukai kasmet įgauna vis daugiau populiarumo, o šiltuoju metų laiku tampa manevringa ir ekologiška automobilių alternatyva. Jie jau yra tapę neatsiejama eismo dalimi, tačiau nesusipratimų gatvėse vis dar pasitaiko, o diskusijos apie jų naudojimo taisykles netyla. Štai, ką reikėtų žinoti prieš įsigyjant ar valdant elektrinį paspirtuką.

Visų pirma reikėtų įsitikinti, kurioje kelio dalyje elektriniais paspirtukais yra leidžiama važiuoti. Kadangi nėra jiems skirtų kelio ženklų, reikėtų vadovautis Lietuvos kelių policijos tarnybos nurodymais. Ji nurodo, kad elektriniais paspirtukais, kurių galia yra ne didesnė nei 1kW, o greitis yra iki 25 km/h, miestuose galima važiuoti dviračių takais, pėsčiųjų ir dviračių takais, šaligatviais ir važiuojamąja kelio dalimi.

Elektriniai paspirtukai yra priskiriami motorinių dviračių kategorijai, tad jiems yra taikomi tokie patys reikalavimai kaip ir dviračiams. 

Taigi, kaip ir dviračių, taip ir paspirtukų vairuotojai, kuriems dar nėra sukakę 18 metų – turėtų dėvėti šalmą. Vyresniems asmenims šalmas yra rekomenduojamas.

Pažymėtina, kad paspirtukų vairuotojai važiuodami važiuojamąja kelio dalimi taip pat privalo dėvėti liemenę, o paspirtukai turėtų turėti šviesas ar atšvaitus.

Nors ir elektrinių paspirtukų vairuotojams neprivalu turėti vairuotojo pažymėjo, tačiau būtina yra laikytis eismo taisyklių. Draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje Verslo klientų transporto draudimo portfelio valdytojas Rimvydas Pocius pažymi, kad visi važiuojantys paspirtukais yra visaverčiai eismo dalyviai ir įvykus eismo įvykiui privalo atlyginti padarytą žalą.

Kadangi paspirtukai nėra draudžiami privalomuoju transporto priemonių draudimu, atlyginti kitiems padarytus nuostolius draudimo bendrovė galėtų tik tuo atveju, kai asmuo apdraudžia savo civilinę atsakomybę.

Tokiais atvejais, kai nukenčia paspirtukų vairuotojai – jiems nuostolius atlygina įvykio kaltininkas arba jo draudimo bendrovė. R. Pocius pažymi, kad „įvykus eismo įvykiui visais atvejais reikėtų užpildyti eismo įvykių deklaraciją, o esant nesutarimams dėl įvykio aplinkybių ar sužalojimams – iškviesti policiją. Apie eismo įvykį apsidraudusios šalys taip pat turėtų, kaip įmanoma greičiau, informuoti savo draudimo bendroves.“

Draudikų atstovas perspėja, kad elektrinių paspirtukų greičio kartais užtenka skaudžioms nelaimėms įvykti ir dalijasi šiais patarimais:
- važiuokite atidžiai, nelėkte dideliu greičiu vietose, kur yra daug pėsčiųjų ar kitų eismo dalyvių;
- įvertinkite kelio dangą ir saugokitės nelygumų, galimų bortelių, slenksčių bei kitų kliūčių;
- ypač atsargiai važiuokite šlapiu keliu arba kitais slidžiais paviršiais – marmuro plytelių, stiklo ar metalo danga. Važiuojant slidžiu paviršiumi, reikėtų sumažinti greitį.

Parengta pagal "ERGO Insurance" informaciją