Straipsnio nuotrauka 2017-10-06

Daugiabučių kiemo taisyklės

Kiekvienas vairuotojas grįžęs po darbo dažniausiai neretai susiduria su automobilio pastatymo problema – nėra vietos artimiausioje aikštelėje prie namų, todėl tenka statyti kažkur toliau arba šalikelėse. Europos bendrovės „ERGO Insurance“ Lietuvoje Transporto priemonių žalų administravimo skyriaus vadovas Raimondas Bieliauskas pastebi, jog „Stovėjimo aikštelės šalia daugiabučių dažnai yra nepritaikytos tokiam automobilių skaičiui, koks šiandien tenka vienam gyvenamajam namui. Tai ypač pasakytina apie senesnius daugiabučius ar senamiestyje esančius pastatus, kurie statyti tais laikais, kai automobilių skaičius nė iš tolo neprilygo šiandieniniam. Šiandien namų ūkiai dažnai turi ir po keletą automobilių, o jiems pastatyti šalia gyvenamųjų pastatų vietos dažniausiai nedaugėja“.

Todėl dažniausiai automobilį pastatome toliau nuo gyvenamojo buto lango, kur stebėti transporto priemonės negalime, tad vairuotojams tenka susidurti su papildomomis problemomis. „Toliau nuo namų ir aplinkinių akių palikti automobiliai, tikėtina, sulauks didesnio nepageidaujamo ilgapirščių ar vandalų dėmesio. Juos dažniau apgadinti gali ir lauke žaidžiantys vaikai, pravažiuojančios transporto priemonės“, – priduria R. Bieliauskas. Tad neretai ryte atėjus prie automobilio, kurį pastatėte ne savo gyvenamojo buto, bet artimiausiame kieme, randami automobilio sugadinimai – nurėžtas šonas, įlenktos durelės, apgadintos kitos detalės. Draudimo bendrovės taip pat fiksuoja ir dar sudėtingesnius apgadinimus - aštriais daiktais apibraižytas automobilio kėbulas, išleistas padangų oras, nulaužytos antenos, valytuvai ar veidrodėliai.

Vis dėlto, jei atsiranda kokia nors laisva vieta šalia buto, kuriame gyvenate, neretai ta vieta yra labai nepatogi, o galbūt ir per maža Jūsų transporto priemonei. Draudimo bendrovės pastebi, jog net kai perpildytos automobilių stovėjimo aikštelės, tai nesustabdo vairuotojų nuo transporto priemonės pastatymo net ir mažiausioje vietoje išnaudojant bet kokį laisvą ploto lopinėlį. Tačiau sunkumai šiuo atveju kyla ne dėl vietos radimo, bet dėl manevravimo ribotos erdvės aikštelėje. Pirmiausia, ne tik sudėtinga tokiomis sąlygomis pastatyti savo automobilį, bet neretai apgadinamos ir šalia stovinčios transporto priemonės išvažiuojant iš tos pačios vietos.

„Turbūt ne vienam vairuotojui yra tekę atsidurti situacijoje, kuomet automobilis stovėjimo aikštelėje yra užstatomas taip, kad išvažiavimui lieka itin mažai vietos, o vos vienas neatsargus vairo suktelėjimas ar netinkamai įvertintas atstumas gali baigtis automobilio apibraižymu ar įlenkimu. Būtent tokie eismo įvykiai yra dažniausiai pasitaikantys daugiabučių kiemuose. Automobiliai stovėjimo aikštelėse taip pat dažnai apgadinami neatsargiai atidarinėjant dureles ir jomis kliudant gretimas transporto priemones“, – pastebi R. Bieliauskas.

Tikriausiai vairuotojai pasakytų, kad savo jėgas dažniausiai pervertina jaunesni ir nepatyrę vairuotojai, tačiau tokių klaidų neišvengia ir labiausiai patyrę. Todėl Ergo draudimo bendrovės atstovas pataria: „Taip nutikus, svarbiausia nenuvažiuoti lyg nieko neįvyko, nes tai traktuojama  kaip pasišalinimas iš įvykio vietos. Net jei transporto priemonės apgadinimai nėra dideli, apie tai reikia informuoti nukentėjusio automobilio savininką, užpildyti eismo įvykio deklaraciją ir informuoti draudikus. Jei galimybės informuoti savininką nėra, derėtų iškviesti policijos pareigūnus“. Tokiu atveju, būtų suvaldoma nepageidaujama situacija, kuomet Jus, kaip pabėgusį iš eismo įvykio vietos suranda policijos pareigūnai, taip pat, kai sugadinama ir Jūsų pačių transporto priemonė.

Vis dėlto, prieš įsigyjant nekilnojamą turtą ar sprendžiant nuomotis būstą Jūsų norimoje vietoje, reikėtų įvertinti ar galėsite lengvai pasistatyti automobilį. Jei yra galimybė, galbūt derėtų išsinuomoti vietą artimiausioje stovėjimo aikštelėje, kurios būtų saugomos ir stebimos vaizdo kameromis, kai Jūs pats negalite stebėti savo transporto priemonės. Tačiau, jei nenorite ar negalite išsinuomoti stovėjimo vietos, tam, kad patirtumėte kuo mažiau finansinių nuostolių, galite apsidrausti automobilių kasko draudimu. Tokiu atveju, Jums būtų atlyginamos išlaidos, kai pastačius automobilį toliau nuo namų ryte radote jį apgadintą. Taip nereikės iš karto patirti skaudžių finansinių nuostolių, jei kaltininkas neatsirastų, o Jums nereikėtų ilgą laiką važinėti su apgadintu automobiliu. Draudimo bendrovės ne kartą yra susidūrę su tokio pobūdžio žalomis ir pagalba Jums būtų suteikiama operatyviai ir kokybiškai.

ERGO Insurance informacija