Daugeliui vasarotojų gresia dideli nuostoliai - kaip jų išvengti maistą kepant lauke
Karštą vasarą norisi daugiau laiko praleisti gryname ore, o iškylos ar piknikai gamtoje neįsivaizduojami be grilio patiekalų, ruošiamų šašlykinėse ir kepsninėse. Deja šiemet jau užfiksuotas ne vienas įvykis, kuomet netinkamai naudojamų ir be priežiūros paliktų kepsninių žarijos bei karšti pelenai įplieskė gaisrą, atnešdami didelius nuostolius ir net kėlė pavojų gyvybėms.
Artėja savaitgalis, tad „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento direktorius Artūras Juodeikis ragina iškylautojus būti budriems ir primena, kad net jei ugniavietėje nedega atvira liepsna, būtina ją stebėti ir pasirūpinti saugumu.
„Net jei ugnis užgeso jau seniai, pelenai dar ilgai išlieka karšti. Šiuo metu oras permainingas, tad vėlų vakarą stipraus vėjo gūsis pelenus gali nunešti ant malkų, žolės ir pastatų, o tai greitai sukeltų gaisrą. Remiantis „Lietuvos draudimo“ informacija, įvykių, kada karšti pelenai sukelia gaisrą lauko pastatuose ir terasose, vidutinė žala sudaro beveik 2000 eurų. Laikantis elementarių saugumo taisyklių tokio tipo gaisrų tikrai buvo galima išvengti“, - teigia ekspertas.
Pasak Artūro Juodeikio, būtina prisiminti, kad krosnelė ar kepsninė negali būti statoma mažiau nei šeši metrai iki pastato. Ir nors tai draudžiama, deja dar vis dažnas reiškinys – atvira ugnimi liepsnojanti kepsninė, pastatyta visiškai šalia namo, terasoje, o kartais net ir daugiabučio balkone. Dar atidžiau raginama elgtis su laužais – draudžiama juos įrengti arčiau nei 30 metrų iki namo ar statinio.
„Nepalikite laužo ar kepsninės be priežiūros ir tinkamai ją užgesinkite. Tiek praėjusiais metais, tiek šiais buvo daug atvejų, kada po maisto kepimo lauko terasoje palikę iš pirmo žvilgsnio jau užgesusią kepsninę, vėliau gyventojai rado dar smilkstančias ar jau išdegusias lentas terasoje – dėl nuo vėjo išpustų žarijų nukentėjo jų turtas. Yra buvę ir tokių atvejų, kai įsiplieskusios žarijos sudegino ne tik lauko baldus ar atliekų konteinerius, bet ir medines lauko garažo duris“, - primena A. Juodeikis.
„Tam, kad išvengtumėte gaisro pavojaus, visų pirma saugiai pastatykite kepsninę – įsitikinkite, kad šalia tos vietos nebūtų degių paviršių, ir nepamirškite stebėti, ar ugniavietėje nesmilksta ugnys ir nėra likusių žarijų. Surinkite pelenus ir perkelkite juos į saugią vietą. Jeigu kepsninė yra moderni ir uždaroma, taip pat privalote įsitikinti, kad angos ir sklendės yra visiškai užstumtos“, - perspėja ekspertas.
Pasak „Lietuvos draudimo“ atstovo, būtina prisiminti, kad gaisras, kuris kilo kūrenant laužą, krosnelę ar kepsninę, ne visada yra laikomas draudžiamuoju įvykiu. Jeigu gaisras kilo nesilaikant paprastų saugumo reikalavimų – pastačius ar kūrenant kepsninę ant degaus paviršiaus, pvz. medinių lauko terasos grindų – draudikai negalės atlyginti tokios nelaimės nuostolių.
Parengta pagal AB "Lietuvos draudimas" informaciją