Straipsnio nuotrauka 2017-11-06

Dar viena eismo įvykių priežastis – rankinio stabdžio nenaudojimas

Pablogėjus orams ir vairavimo sąlygoms neretai auga ir eismo įvykių skaičius, o šventiniu laikotarpiu – eismo įvykių padidėja bent du kartus, lyginant su laisvadieniu. Remiantis BTA draudimo bendrovės duomenimis - eismo įvykių skaičius per Vėlines išauga net iki 50 proc. Draudimo bendrovės Ekspertizių skyriaus vadovas Andrius Žiukelis atkreipia dėmesį, jog: „Dažniausiai per Vėlines eismo įvykiai nutinka parkuojantis arba išvažiuojant iš parkavimo vietos. Žmonės vis dar nori privažiuoti kuo arčiau kapinių, bando pergudrauti vieni kitus, parkuotis net ten, kur trukdo eismui, sukelia spūstis. Taip pat neretai mėgina transporto priemonę įsprausti net į mažiausius tarpelius. Kita problema – keliai ir sankryžos prie kapinių nėra pritaikyti dideliems automobilių srautams, todėl susidaro kamščiai. Situaciją šiek tiek gerina tai, kad policija reguliuoja srautus prie didžiųjų miestų kapinių, tačiau juk prie kiekvienų kapinių policijos ekipažo nepastatysi“.

Taigi, didžioji dalis eismo įvykių yra susiję su transporto priemonės statymu – automobilis statomas kur papuola arba bandoma juos pastatyti į transporto priemonei per mažą vietą, neretai statoma ir tokiose vietose, kur trukdomas eismas. Tačiau eismo įvykiai atsiranda ir ne tik iš neatsakingo automobilio statymo proceso, bet ir iš neteisingo automobilio palikimo pastatymo vietoje.

„Tarp vairuotojų sklando mitas, kad kai šalta esą geriau rankinio stabdžio nenaudoti, nes jis gali prišalti ir tuomet nepajudėsi iš vietos. Tačiau toks įsitikinimas teisingas tik vienu atveju – jei stabdžių sistema nėra tvarkinga. Tad ir pradėti reiktų nuo patikrinimo, ar jis veikia tinkamai, o jei ne – būtinai susitvarkyti ir neignoruoti problemos, kuri gali turėti skaudžių pasekmių“, – sako draudimo bendrovės BTA Ekspertizių skyriaus vadovas Andrius Žiukelis.

Kiekvienas vairuotojas turi savo vairavimo ir transporto priemonės statymo metodus, tačiau ne vienas vairuotojas rankinį stabdį naudoja rečiau nei reikėtų, pastebi eismo įvykių žalų specialistai. Draudimo bendrovių atstovai teigia, jog rankinio stabdžio nenaudojimas gali virsti ne tik lengvu nuriedėjimu, bet ir didesniu bei rimtesniu eismo įvykiu. Visa tai patvirtina draudimo bendrovių praktika administruojant eismo įvykius.

„Manymas, kad nenaudodami rankinio stabdžio jį tausojame – visiškas mitas. Jis yra visos stabdžių sistemos dalis, kurią ir reikia naudoti, o ne kažkaip specifiškai tausoti, todėl jį rekomenduočiau naudoti visada, kai išlipama iš automobilio. Net ir tada, kai vieta, kurioje paliekamas automobilis, yra lygi, palikti automobilį su mechanine pavarų dėže tik su įjungta pavara nepakanka, būtina naudoti ir rankinį stabdį“, – sako BTA draudimo bendrovės specialistas.

Vis dėlto, draudimo bendrovės pastebi, jog vis dažniau gyventojams yra svarbu apsaugoti ne tik savo turtą, bet ir kitų. Automobilių technine būkle yra pasirūpinama prieš juos eksploatuojant, o ir be draudimo vairuotojai važinėja vis rečiau. „Bendraudamas su klientais, vairuotojais, autoservisų darbuotojais matau vis gerėjančią tendenciją – įsisąmoninama, kad važiuodamas netvarkingu automobiliu gali ne tik savo automobilį sudaužyti ar  svetimą turtą sugadinti, bet gali ir susižeisti ar sužeisti ką nors kitą. Deja, vis dar yra tam tikra dalis vairuotojų, kurie automobilių būkle susirūpina tik po to, kai atlikus techninę apžiūrą paaiškėja, kad juo toliau važiuoti be papildomo remonto nepavyks“ – teigia BTA draudimo bendrovės atstovas.

Dar kartą atkreipiame dėmesį į tai, jog rankinio stabdžio naudojimas gali ne tik išgelbėti nuo galimo eismo įvykio, bet ir apsaugoti nuo galimų finansinių nuostolių. Kadangi artėja padangų keitimo laikotarpis, rekomenduojame, keičiant transporto priemonės padangas autoservise, kartu pasitikrinti ir transporto priemonės techninę apžiūrą. Būtinai pasirūpinkite, jog būtų patikrinta stabdžių sistema, įvertinta ar neatsirado automobilio gedimų, kurie turėtų įtakos tolesniam transporto priemonės eksploatavimui. Taip pat, nepamirškite statant automobilį aikštelėje prie namų ar mieste, tinkamai įvertinti automobilio gabaritų bei pasirūpinti tinkamu automobilio draudimu.

BTA informacija