Straipsnio nuotrauka 2020-04-28

Automobilių savininkai turėtų išlikti budrūs – nors vagysčių mastai mažėja, jų nuostoliai tampa vis didesni

Kasmet policijos statistikos rodmenys apie automobilių arba jų detalių vagystes džiugina – jų pasitaiko vis mažiau. Tačiau tai neleidžia atsipalaiduoti, vis tik ilgapirščiai nepraleidžia progos apvogti naujesnių automobilių ir pridaryti žalos savininkams.

Pasak draudimo bendrovės BTA Ekspertizių skyriaus vadovo Andriaus Žiukelio, nors vagysčių mažėja, jų nuostoliai tampa didesni. Kelis metus iš eilės nuo vagysčių kenčia tų pačių markių automobilių savininkai – BMW, Volkswagen ir Lexus. Nuostoliai dažniausiai būna didžiuliai – net ir nepavykus gauti norimos detalės, į automobilio vidų patenkama išdaužus stiklą, neretai sugadinama apdaila ar kita įranga.

Labiausiai vagišius vilijančios naujesnių automobilių detalės tampa priekiniai žibintai, vairai su oro pagalvėmis ir multimedijos sistemos.

Sumažinti vagysčių riziką galima pasirūpinus kokybiška signalizacija tiek pačiame automobilyje, tiek garaže, jei ji ten laikoma. Taip pat garaže geriausia įregti signalizaciją, sujungtą su saugos tarnybos stebėjimo sistema. Laikant transporto priemonę kieme, gatvėje ar saugomoje aikštelėje – geriausia ją statyti gerai apšviestoje vietoje arba šalia viešųjų erdvių, kur įrengtos stebėjimo vaizdo kameros. Pastebima, kad nemaža dalis vagysčių nutinka ne prie namų, todėl atvykus į nežinomą vietą, reiktų nepalikti automobilio nuošaliose vietose.

Svarbu nepamiršti ir elementaraus saugumo – automobilio salone nepalikti brangių daiktų matomoje vietoje, nepalikti atrakintų durų, bagažinės ar atidaryto lango.
Automobilių savininkai turėtų būti budrūs ir kiek įmanoma labiau rūpintis savo turtu, nes A. Žiukelio teigimu: „net ir apsidraudusiems kasko draudimu vagystės atveju bus atlyginta tik tiesioginė žala, išskaičiavus sutartyje numatytą išskaitą, tuo tarpu laiko, sugaišto registruojant įvykį ar rūpinantis automobilio remontu, niekas nekompensuos. Be to, svarbi ir moralinė žala, poveikis sveikatai – pernai atlikto reprezentatyvaus tyrimo duomenimis, net 71 proc. šalies gyventojų vagystės atveju patirtų didžiulį stresą”.

Pagal BTA draudimo bendrovės duomenis, iš viso pernai užfiksuota 146 vagystes iš klientų automobilių – 27 proc. mažiau nei užpernai. 29 proc. tokių atvejų buvo Vilniaus regione, 25 proc. – Kauno regione.

Informatikos ir ryšių departamento prie VRM duomenimis, 2019 m. registruotos 906 vagystės iš transporto priemonių. Palyginti su 2018 m. (1366 vagystės), jų skaičius sumažėjo 34 procentais.

Pasak draudimo bendrovės ekperto, tokį ženklų vagysčių masto mažėjimą lemia aktyvus teisėsaugos darbas bei tobulėjančios automobilių technologijos. Šį skaičių taip pat sumažintų pats gyventojų sąmoningumas – “kuo mažiau yra perkančių automobilių detales iš neaiškių asmenų, be įsigijimo dokumentų, tuo mažesnė vogtų daiktų paklausa“, – sako ekspertas.

Parengta pagal „BTA Baltic Insurance Company“ filialo Lietuvoje informaciją