Straipsnio nuotrauka 2014-11-24

Atvėsus orams gaistrų padaugėja trečdaliu

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos duomenimis, vien per tris šių metų ketvirčius Lietuvoje kilo daugiau nei 11 tūkst. gaisrų. Lyginant su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, jų padaugėjo 16,7 proc. Kelerių pastarųjų metų statistika rodo, kad daugiausia gaisro sukeltų nuostolių pasitaiko atšalus orams, todėl ne tik ugniagesiai, bet ir draudikai su nerimu laukia prasidedančio šildymo sezono.

Seesam Insurance AS Lietuvos filialo statistika patvirtina gaisrų suaktyvėjimą prasidėjus šildymo sezonui: „Kuo lauke šalčiau ir tamsiau, tuo šildymo prietaisai veikia intensyviau, taip sukurdami didesnę gaisro riziką. Dienoms trumpėjant, elektriniai prietaisai taip pat yra kur kas labiau apkraunami, dėl to neretai perkaista ir užsidega“, - pasakoja Seesam Insurance AS Lietuvos filialo Žalų departamento vadovas Nerijus Jegerskas. Draudimo bendrovės duomenimis, ugnies įvykių šildymo sezonu yra net trečdaliu daugiau negu šiltuoju metų laikotarpiu, o vidutinė išmoka sezono metu taip pat dvigubai didesnė.

N. Jegersko teigimu, gaisras yra vienas daugiausiai nuostolių sukeliančių reiškinių: „Vos per keletą akimirkų galima netekti visko – gyvenamosios vietos, dokumentų, brangių relikvijų, santaupų, buitinės technikos, namų apyvokos daiktų.“ Kaip rodo Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenys, vien per pirmuosius tris ketvirčius beveik 13 proc. visų gaisrų kilo būtent gyvenamosios paskirties pastatuose, o dažniausiai pasitaikančios gaisrų priežastys - pačių žmonių neatsargus elgesys su ugnimi, netvarkinga elektros ir šildymo įranga, netaisyklingas jų naudojimas.

„Nuo gaisro apsisaugoti gali tik patys žmonės, būdami atsargūs, apdairūs bei elgdamiesi atsakingai. Vis dėl to nelaimė gali smogti netikėtai, iš esmės sujaukdama kasdienį gyvenimą ir planus. Tokiu atveju bene vienintelis būdas susigrąžinti didžiulius finansinius nuostolius yra draudimas“, – pastebi N. Jegerskas. „Atlyginama ne tik sudegusiam turtui padaryta žala, bet ir padengiamos nukentėjusiųjų laikinojo apgyvendinimo išlaidos, kol jų butas ar namas remontuojamas ir nėra tinkamas gyventi.“

„Maža to, kad žmonės patys nukenčia nuo gaisro, labai dažnai dar ir aplinkiniams padaroma didelė žala. Gesinant bute kilusį gaisrą gali būti užlieti žemiau esantys butai, nudegti daugiabučio gyvenamojo namo stogas ar sugadintos kitos konstrukcijos, kurios nepriklauso apdraustajam turtui. Tokiu atveju buto, kuriame kilo gaisras, savininkui atsirastų pareiga atlyginti padarytą žalą. Kuo aukščiau yra apdraustas butas, tuo didesni gali būti nuostoliai žemiau esantiems objektams. Mūsų praktikoje yra buvęs atvejis, kuomet ir 30000 Lt civilinės atsakomybės draudimo sumos neužteko atlyginti kaimynų patirtiems nuostoliams“, – pabrėžia N. Jegerskas ir ragina papildomai pasirūpinti civilinės atsakomybės draudimu.

Siekiant apsisaugoti nuo skaudžių nelaimių prasidedant šildymo sezonui, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prašo gyventojų pasirūpinti savo buto saugumu: susiremontuoti krosnis, išvalyti ir palėpėse nubalinti dūmtraukius, susitvarkyti elektros instaliaciją, įsirengti dūmų signalizatorius.

Seesam informacija