Straipsnio nuotrauka 2017-10-02

Ar žinote kaip teisingai užfiksuoti eismo įvykį?

Eismo įvykį patyrusiems asmenims neretai tenka ne tik atsakomybė už padarytą žalą, bet ir tokie papildomi rūpesčiai kaip teisingas eismo įvykio deklaracijos užpildymas. O kaip teigia Europos bendrovės „ERGO Insurance“ Lietuvoje Transporto priemonių žalų administravimo skyriaus vadovas Raimondas Bieliauskas, net ketvirtadalis Lietuvos gyventojų eismo įvykio deklaracijas užpildo netinkamai ar su klaidomis. Na, o draudimo bendrovių Lietuvoje žalos administravimo praktika leido apibendrinti pagrindines daromas klaidas ruošiantis užfiksuoti eismo įvykį nuotraukose ir popieriuje.

Įvykis nedidelis, tad patrauksiu automobilį nuo kelio

„Patekus į eismo įvykį daugeliu atveju išsigąstama, patiriama įtampa ir stresas, o tai turi įtakos ir tinkamam situacijos įvertinimui bei vairuotojų veiksmams. Patyrus avariją jie ne visuomet būna apgalvoti. Visų pirma, jei avarija nėra didelė, vairuotojams kone intuityviai dažnai norisi patraukti eismo įvykyje dalyvavusius automobilius nuo kelio, pavažiuoti į šalikelę ar greta esančią stovėjimo aikštelę. Vis tik tai yra klaida ir, kol dėl eismo įvykio aplinkybių nesutarta, o incidento aplinkybės neužfiksuotos, to daryti nederėtų“, –  pataria Ergo draudimo bendrovės atstovas.

Draudikai rekomenduoja, kad pirmiausia reikia apžiūrėti avarijos vietą, iš visų pusių nufotografuoti įvykio metu dalyvavusias bei susidūrusias transporto priemones ir užfiksuoti atsiradusius apgadinimus. Ir tik tada, kai eismo įvykio dalyviai sutaria dėl šio įvykio aplinkybių, registruojama padaryta žala eismo įvykio deklaracijoje. Transporto priemones iš karto iš eismo įvykio vietos derėtų patraukti tik tuo atveju, jei taip keliamas pavojus kitiems vairuotojams ar kitiems eismo dalyviams.

Nuolankumas įžūlesniam vairuotojui

„Nereti atvejai, kai vienas eismo įvykio dalyvių pasiduoda kito spaudimui ir sutinka su jo nebūtinai teisinga įvykio versija. Visuomet, jei kyla abejonių, nesutariama dėl aplinkybių, reikėtų iškviesti policiją, o ne nusileisti kito vairuotojo įtikinėjimams, spaudimui, o kartais galbūt net ir grasinimams. Kai su tuo susiduriama, reikėtų pasistengti išsaugoti avarijos vietą ir automobilių padėtį tokią, kokia ji yra, ir sulaukti policijos pareigūnų, kurie situaciją įvertins objektyviai ir užregistruos eismo įvykį. Beje, policiją visuomet iškviesti būtina, jei avarijos metu nukentėjo žmonės ar trečiųjų šalių turtas“, – pastebi R. Bieliauskas.

Žalos administravimo atveju pasitaiko ir tokiu momentų, kai dėl įvykio aplinkybių vienas vairuotojas yra priverstas užpildyti informaciją, kuri nėra teisinga jo atžvilgiu. Neretai dominuoti linkę gyventojai, stengiasi išvengti galimo įvykio užfiksavimo jų nenaudai ir bando susitarti su nukentėjusios transporto priemonės savininku, kad įvykio neregistruotų. Jei atsitinka taip, jog eismo įvykis yra užfiksuojame, dėl patiriamo streso eismo įvykio deklaracijos būna užpildomos neaiškiai ir neteisingai, praleidžiama ar nutylima esminė informacija.

Netvarkingas eismo įvykio deklaracijos pildymas

„Labai dažnai gauname vairuotojų pildytas deklaracijas, kuriose kaltininkui skirtoje vietoje būna pasirašę abu avarijos dalyviai. Taip pat tipiniai atvejai – pribraukytos, taisytos, neįskaitomai surašytos deklaracijos. Nors automobilyje ar šalia jo pildyti dokumentus gali būti ir ne itin patogu, vis tik reikėtų pasistengti tai daryti atidžiai ir aiškiai. Tinkamu deklaracijos užpildymu turėtų būti suinteresuoti patys eismo dalyviai, nes nuo to priklauso sklandus ir greitas žalos administravimas“, – pažymi R. Bieliauskas.

Draudimo bendrovės išskiria šias eismo įvykio deklaracijos pildymo klaidas:
• Nepažymima visa tiksli avarijos vietos informacija (pamirštamas gatvės, kelio numeris, ruožas ar kilometras).
• Nenurodomi tikslūs eismo įvykio dalyvių kontaktai.
• Įvykio schema braižoma paviršutiniškai ir neinformatyviai.
• Deklaracijoje nubraukiamas tekstas ir užrašomas naujas ant viršaus, įrašoma neįskaitoma informacija.
• Nurodoma neteisinga eismo įvykio informacija.

Todėl tam, kad žalos būtų reguliuojamos greičiau ir sklandžiau, patariame kuo tvarkingiau ir aiškiau surašyti eismo įvykio detales ir visą būtiną informaciją.  Kadangi nepateikus reikalingos informacijos įvykio administravimui ar ji bus pateikiama neįskaitomai ir sudėtingai, žalų administravimo specialistai turės skirti daugiau laiko eismo įvykio analizei ir padarytos žalos įvertinimui. Taip yra patiriamos papildomos laiko sąnaudos, kurios apsunkins Jūsų kasdienius darbus dėl transporto priemonės eksploatavimo, o taip gali atsirasti ir papildomų finansinių išlaidų.

ERGO Insurance informacija