Straipsnio nuotrauka 2017-08-24

Ar žinote ką reikia daryti, jei susidūrėte su neapdrausta transporto priemone?

Keičiantis sezonui, neretai susiduriama su į padidėjusiu įvykių skaičiumi, vis dėlto, kad ir kokiomis panašiomis sąlygomis būtų įvykis - visi jie yra unikalūs. Kaip pavyzdžiui, draudikai pastebėjo, jog per pastaruosius penkerius metus buvo sukelta apie pusantro tūkstančio įvykių su neapdraustomis transporto priemonėmis. Trečdalis visų šių eismo įvykių padaryta ne Lietuvoje. Kyla klausimas – ar žinote kaip elgtis, kai susiduriama su neapdrausta transporto priemone?

Remiantis kelių transporto priemonių registro duomenimis, neapdraustų transporto priemonių, kurios buvo įregistruotos Regitroje, sudarė dešimtadalis visų registruotų mašinų per pirmąjį šių metų ketvirtį. Vadinasi, kad buvo eksploatuojama net 160 tūkst. neapdraustų transporto priemonių. Kaip teigia draudikai, privalomuoju draudimu neapdraustų transporto priemonių keliuose pasitaiko, nes neretai savininkai užsimiršta, praleidžia draudimo terminą, siekia sutaupyti arba tikisi išvengti sankcijų dėl draudimo neturėjimo ir rizikuoja važiuoti be jo. O remiantis Ergo draudimo bendrovės duomenimis, vidutinė neapdraustos transporto priemonės padaryta žala Lietuvoje siekė 887 eurus.

Kaip pastebi Rimvydas Pocius, Europos bendrovės „ERGO Insurance“ Lietuvoje Transporto priemonių draudimo skyriaus vadovas, - „Patyrus eismo įvykį, papildomų nemalonumų turi abu vairuotojai – tiek vairavęs neapdraustą transporto priemonę, tiek nuo jo nukentėjęs. Mūsų patirtis rodo, kad neapdraustų transporto priemonių vairuotojai yra linkę imtis nesankcionuotų veiksmų – siūlo susitarti gražiuoju, pasirašyti neaiškius susitarimus. Dar vienas tipiškas scenarijus – žalą patyrusiems siūloma palaukti, kol kaltininkas apdraus savo transporto priemonę, ir  tik tada registruoti eismo įvykį vėlesne data. Primygtinai patariame nepriimti tokių pasiūlymų ir nepasirašyti jokių fiktyvių eismo įvykių deklaracijų. Taip ne tik rizikuojama negauti draudimo išmokos, bet ir galima tapti neteisėtos veiklos bendrininku“.

Kaip numato Lietuvos Respublikos transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo įstatymas – kai eismo įvykis yra sukeliamas neapdraustos transporto priemonės, nukentėjusiai pusei, žalą daugeliu atveju atlygina Lietuvos Respublikos Transporto priemonių draudikų biuras. Vėliau, išmokėta žala regreso tvarka yra išieškoma iš savininko ar įvykį sukėlusio vairuotojo, kuris padarė eismo įvykį su neapdrausta transporto priemone.

Dažniausiai gyventojai retai susimąsto, jog Lietuvos Respublikos įstatymai numato, kad transporto priemonė privalo būti apdrausta tol, kol yra įregistruota ir nesilaikant šios prievolės gali būti taikoma administracinė atsakomybė bei bauda, ir nesvarbu ar transporto priemonė bus eksploatuojama eisme ar stovės garaže. Pagal naująjį Administracinių nusižengimų kodeksą, tokio pobūdžio baudos gali siekti nuo 60 iki 120 eurų, o nuo 2017 metų pradžios, šios baudos augo net 3,5 karto. Tokiu atveju, bauda gali kainuoti daugiau nei apdrausti transporto priemonę.

Todėl norime atkreipti dėmesį, jog patyrūs eismo įvykį su neregistruota transporto priemone, reikia laikytis įprastinės eismo įvykio deklaravimo procedūros - kviesti policijos pareigūnus ir fiksuoti eismo įvykį. Tokiu atveju, kai pareigūnai nustato faktą, kad kaltininkas, kuris sukėlė įvykį, buvo neapsidraudęs, nukentėjęs transporto priemonės savininkas su atitinkamais dokumentais per tris darbo dienas turi kreiptis į bet kurią draudimo bendrovę Lietuvoje, kuri draudžia transporto priemonės valdytojų civilinės atsakomybės draudimu. Taip bus užregistruojamas įvykis, įvertinti padaryti nuostoliai ir atlyginama žala nukentėjusios transporto priemonės savininkui. Ši informacija ypatingai aktuali tiems, kurie su tokia situacija susiduria pirmą kartą ir nežino ką tokiu atveju daryti – tai toks pats eismo įvykis, kaip ir bet kuris kitas ir jo administravimo ir registravimo tvarka ta pati, kaip jau ir minėta anksčiau.

ERGO Insurance informacija