Ar laiku sudarote privalomuojo transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės draudimą?
Pastaruoju metu lietuviai vis atsakingesni ir pasirūpina privalomuoju transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės draudimu iš anksto. Vis dėlto, pasitaiko ne vienas atvejis, jog per savo uolumą draudimo sutartis yra sudaroma du kartus. Ergo draudimo bendrovės ekspertų teigimu, pasitaiko draudėjų, kurie apsidraudžia greičiau nei baigia galioti jų seniau sudaryta draudimo sutartis.
„Dažniausiai naują TPVCAD sutartį dar nenustojus galioti ankstesnei vairuotojai sudaro pamiršę, kada baigiasi draudimo galiojimo terminas. Nenorėdami rizikuoti ar sumaišę draudimo galiojimo pabaigos datą, gyventojai tokiu atveju dažnai tiesiog sudaro naują draudimo sutartį. Jei draudžiamasi toje pačioje bendrovėje, problemų, žinoma, nekyla, tačiau pasirinkus naują draudimo partnerį už jau apdraustą automobilį sumokama antrą kartą“ atkreipia dėmesį Ergo Transporto priemonių draudimo skyriaus vadovas Rimvydas Pocius.
Tačiau dviejų skirtingų galiojančių transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės draudimo sutarčių turėti tam pačiam automobiliui negalima. Todėl vos sudarius naują draudimo sutartį ir jai įsigaliojus, senoji automatiškai nustoja galioti. Ergo draudimo bendrovės ekspertas ir kitos draudimo bendrovės pastebi, jog tokiu atveju, gyventojai gali susigrąžinti nepanaudotos įmokos likutį – užskaityti naujai sutarčiai sudaryti arba susigrąžinti į savo sąskaitą.
Kaip pastebi R. Pocius: „Draudikai šiuo atveju yra įpareigoti vadovautis įstatymų nuostatomis. Taigi supratę, kad sudarė naują TPVCAD sutartį dar nepasibaigus ankstesnės galiojimo terminui, gyventojai dėl nepanaudotos įmokos dalies grąžinimo turėtų kreiptis į pirmąją draudimo bendrovę“. Na, o jei draudimo sutartį sudarė per draudimo tarpininkus, taip pat gali kreiptis ir į savo brokerį.
Vis dėlto, ne visos sudarytos draudimo sutartys veikia tuo pačiu principu. Kaip pavyzdžiui, jei asmuo turi sudaręs dvi kasko draudimo sutartis, įvykio atveju, draudimo bendrovės atlygintų žalą proporcingomis dalimis. Vadinasi, žalos atveju, suma nepadvigubėtų, bet būtų padalinta tarp dviejų skirtingų draudimo bendrovių ir priešingai nei privalomojo transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės draudimo atveju, abi kasko sutartys būtų galiojančios. Tačiau, tokiu būdu išlošti ar gauti didesnę išmoką nei iš tiesų patirta nuostolių transporto priemonės savininkas negali.
Taip pat, dažnai nesusipratimų kyla ir sutarties sudarymo ar žalos atlyginimo metu: „Transporto priemonių savininkai pamiršta ne tik, iki kada galioja jų draudimo sutartys, bet ir pranešti draudikams apie padidėjusį automobilio dalyvavimo eisme rizikingumą. Pavyzdžiui, viena iš dažniausiai pasitaikančių situacijų: kai privalomuoju draudimu apdraustą automobilį pradeda vairuoti mažiau patyręs vairuotojas, ši aplinkybė turi būti įtraukta į draudimo sutartį ir apie tai privalo būti informuota draudimo įmonė. Kitu atveju tokiam vairuotojui sukėlus eismo įvykį kitoms transporto priemonėms padarytus nuostolius gali tekti padengti iš savo kišenės“, – pažymi Ergo draudimo bendrovės ekspertas.
Todėl skatiname visada atidžiai sekti draudimo sutarčių galiojimo terminą ir neapsidrausti anksčiau nei baigia galioti senoji sutartis, bei atsakingai žiūrėti į galimą rizikos padidėjimą atsiradus jaunesniam valdytojui. Žinoma, pasikeitus rizikai apsidrausti antrą kartą taip pat nėra išeitis, kadangi draudimo bendrovės suteikia galimybę draudimo sutarties sąlygas pakoreguoti. Tačiau būna atvejų, kai apsidraudžiame tik keliomis dienomis anksčiau, o tokiu atveju likutis už kelias dienas būna labai mažas. Todėl patiriamas finansinis nuostolis dėl kelių dienų galite neatrodo toks didelis. Galbūt tai ir nedidelė suma, tačiau jei tai darysite nuolatos, per ilgesnį laiką tai bus pakankamai nemaža suma. Tad linkime būti pastabiems!
ERGO Insurance informacija