Ar galima išvengti gaisro pavojų namuose?
Ugnis gali ne tik negailestingai sunaikinti būstą ir jame esantį turtą. Nuo jos gali skaudžiai nukentėti ir žmonės. Vilniuje gyvenantis Gytis Ulenskas prieš daugiau nei porą mėnesių patyrė, ką reiškia įsisiautėjusi ugnis namuose. Nors gaisras atnešė daug nuostolių, niekas iš šeimos narių nenukentėjo tik dėl to, kad dukra prisiminė pamokymus, kaip elgtis gaisro atveju. Tai tik patvirtina, kad apie ugnies pavojus verta kuo anksčiau pradėti kalbėti su vaikais.
Didžiuliai ugnies sukelti nuostoliai
Rugsėjo 13-ąją G. Ulensko šeima atsimins ilgus metus, nes tą dieną liepsnose skendo dar visai neseniai pastatytas namas. Ugniagesiai gelbėtojai, atvykę gesinti vienaukščio namo Bajorų mikrorajone, rado jį degantį atvira liepsna. Nors gaisras buvo greitai užgesintas, ugnies padaryta žala buvo milžiniška. Tiek lauko terasa, tiek svetainė buvo visiškai sudegusios. Visi svetainėje buvę dokumentai buvo sunaikinti. Likusios namo erdvės ir baldai dėl ugnies pajuodavo ir aprūko. Draudimo bendrovės ERGO Žalų administravimo departamento direktorius Gytis Matiukas skaičiuoja, kad ugnies padaryti nuostoliai siekia kelis tūkstančius eurų.
Draudimo bendrovės duomenimis per pirmus 9 praėjusių metų mėnesius fiksuota 1,6 tūkst. gaisrų gyvenamuosiuose namuose bei viešbučiuose. Deja, iš jų tik maža dalis buvo apdrausti. Ekspertas teigia, kad apdraustuose objektuose ugnies padarytai žalai kompensuoti vidutiniškai išmokama apie 5,5 tūkst. eurų. 2021 metais gaisrų sukelti nuostoliai viršija 1,3 mln. eurų, o per devynis 2022 m. mėnesius kompensacijos beveik siekė beveik milijoną eurų. G. Matiukas neabejoja, kad suskaičiavus visas 2022 m. išmokėtas kompensacijas, jų bendra suma prilygs arba net viršys 2021 m. gaisrų sukeltus nuostolius.
Bajoruose gaisras greičiausiai kilo dėl elektros įrenginio ar instaliacijos gedimo. Specialistai mano, kad tai galėjo būti įjungtas televizorius ar jo priedėlis, garso aparatūra arba kiti prietaisai buvę svetainėje, kuri labiausiai nukentėjo nuo liepsnų. Pasak ERGO atstovo, baisiausia, kad gaisras kilo tuomet, kai namuose buvo dukra. Kadangi ji sirgo ir buvo savo kambaryje, ją nuo gaisro židinio skyrė vos 16 metrų.
Mergaitė, vos išgirdusi gaisrinę signalizaciją, tučtuojau paskambino tėčiui. Atidariusi duris ir pamačiusi, kad koridorius skęsta liepsnose, ji bandė lipti per langą, tačiau negalėjo jo atidaryti. Po to, prisiminė tėvų pamokymus, todėl užsidėjo ant galvos apklotą ir kartu su šunimi išbėgo į lauką.
Būtina kalbėtis su vaikais apie pavojus
G. Ulenskas yra įsitikinęs, kad dukra išvengė pavojaus dėl prieš tai atliktų namų darbų. Jie ne kartą šnekėjo apie tai, ką reikėtų daryti kilus gaisrui. Tad mergaitė prisiminė, kad tokiu atveju negalima atidarinėti langų. Taip pat ji žinojo, kaip saugiai ir greitai išeiti iš pastato.
Norint apsisaugoti nuo didesnių nelaimių, būtina šeimoje kalbėtis apie gelbėjimąsi iš pavojingų situacijų. Negana to, verta pasipraktikuoti saugų išėjimą iš namo ir apskaičiuoti, kiek tai gali užtrukti. Tai daryti reikėtų reguliariai, kad vaikai nepasimestų ištikus pavojui. Nuo gaisro nėra apsaugotas nei vienas ir jis gali kilti net ir tvarkingame, pagal visus reikalavimus įrengtame name.
Namuose įrengta dūmų signalizacija, šiuo atveju apsaugojo ne tik nuo dar didesnės žalos, bet greičiausiai išgelbėjo vaiko gyvybę. Turint tokią signalizaciją namuose, girdimas net tik apie gaisro pavojų įspėjantis signalas, bet apie tai pranešama ir atsakingoms institucijoms. Dūmų detektoriai turi būti tvirtinami prie lubų prieškambaryje, miegamuosiuose bei virtuvėje. Juos reikia reguliariai prižiūrėti, t.y. nuvalyti dulkes ir patikrinti elementus.
ERGO bendrovės atstovas perspėja, kad prieš kiekvieną šildymo sezoną, reikia išvalyti kaminus ir dūmtraukius. Taip pat prie židinio nelaikyti lengvai užsidegančių medžiagų. Jei naudojamas šildytuvas, reikėtų įsitikinti, kad jis neskleidžia nemalonaus kvapo ar neįprastų garsų. Ypač svarbu patikrinti, ar jo laidai nekaista ir nėra pažeisti.
G. Matiukas rekomenduoja su šeimos nariais pasiruošti incidentams išbandant įvairiais situacijas, pavyzdžiui, kaip išsigelbėti, jei dėl liepsnos ar dūmų negalima palikti namų pro įprastą išėjimą. Vaikus svarbu išmokyti, kad gelbėjantis reikia užsidengti burną ir nosį drėgnu audiniu, nesinaudoti liftu ir negaišti laiko gelbėjant brangius daiktus.
Parengta pagal ERGO Insurance SE Lietuvos filialo informaciją