Straipsnio nuotrauka 2018-04-17

Akinantys saulės spinduliai ypač pavojingi vairuojant

Pavasario saulė vairuotojams teikia daug džiaugsmo, ypatingai, kai po įtempto žiemos sezono geresnės oro sąlygos ir sausa kelio danga leidžia vairuotojams atsipūsti ir neretai smarkiau paspausti greičio pedalą. Vis dėlto, draudikai pastebi, kad įsibėgėjus pavasariui ryškiai šviečiančios saulės spindulių apakinti vairuotojai kartais sukelia eismo įvykių. Pasak specialistų, vairuotojams saulės spinduliai yra kur kas pavojingesni nei nepalankios oro sąlygos ar akinančios kitų transporto priemonių šviesos.„Saulėtų orų ir pranešimų apie eismo įvykius kreivės iš dalies koreliuoja.

Pastebime tendenciją, ka d po žiemos prasidėjusios pirmos saulėtos dienos vairuotojams neretai pakiša koją. Suprantama, žiemos periodu esame įpratę prie apniukusių orų, saulę matome retai, todėl ir mūsų rega atitinkamai prisitaiko. O prasidėjus pavasariui, tik palaipsniui adaptuojamės prie gamtos pokyčių. Būtent šiuo adaptacijos periodu į eismo įvykius patekę vairuotojai dažnai jų priežastimi įvardina saulės apakinimą“, – pabrėžia draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje Transporto priemonių draudimo skyriaus vadovas Rimvydas Pocius.

Draudimo ekspertas pastebi, jog lietuviai vis dar retai susimąsto apie skaisčios ir intensyviai šviečiančios saulės spindulių keliamą pavojų. Deja, šiai dienai, vairuotojai saulę ir giedrą dangų dažniausiai asocijuoja tik su puikiu oru ir geromis kelio sąlygomis, todėl tai vis dažniau tampa eismo įvykio aplinkybėmis. Pasak draudimo eksperto, saulė kelia pavojų ne tik šviesdama tiesiai į transporto priemonę. Kaip pastebi draudimo bendrovių ekspertai, ne ką mažiau problemų gali kilti tuomet, kai spinduliai atsispindi nuo drėgnos kelio dangos, kitų automobilių, pastatų, reklaminių stendų ir pan.

„Skaisčiau suspindus pavasario saulei, fiksuojame įvykius, atsitinkančius dėl ryškių pavasario saulės spindulių. Didžiausia rizika būti apakintiems saulės yra anksti ryte bei prieš sutemas – tada, kai rytinė ar besileidžianti saulė yra netoli horizonto linijos. Tuomet ji būna ryški ir nedideliu kampu itin pavojingai šviečia į automobilio priekinį ar šoninį stiklą. Būtina atkreipti dėmesį, kad laikas, kai saulė vairuotojus akina labiausiai, sutampa su transporto piko laiku gatvėse, kuomet žmonės automobiliais pajuda link darbo, o vakare – grįžta į namus“, – atkreipia dėmesį draudimo bendrovės „Gjensidige“ Transporto kompleksinių žalų skyriaus vadovas Modestas Žilionis.

Ergo draudimo bendrovės atstovas pabrėžia: „Svarbu suvokti, kad ne tik jūs galite būti apakintas saulės šviesos, tačiau ir kiti eismo dalyviai – vairuotojai, dviratininkai, pėstieji. Todėl labai svarbu nuolat laikytis saugaus atstumo iki kitų transporto priemonių, atidžiai įvertinti eismo aplinkybes ir neišjungti artimųjų šviesų žibintų“. Deja, šios rizikos vienaip ar kitaip išvengti visiškai nėra įmanoma, tačiau galima ją sumažinti.

Dėl šios priežasties, draudimo bendrovės pataria naudoti tokias apsaugos priemones nuo akinančių saulės spindulių:
•    Naudoti automobiliuose sumontuotus apsauginius skydelius nuo saulės.
•    Neužmiršti užsidėti akinių nuo saulės prieš vairuojant transporto priemonę.
•    Jei akyse pradėjo raibuliuoti ar suprastėjo matomumas, saugiai mažinkite greitį, o prireikus - sustokite.
•    Įsigyti kokybiškas valytuvų šluoteles.
•    Visada turėti pakankamai langų plovimo skysčio.

Pasak Gjesnidige draudimo bendrovės atstovo M. Žilionio: „Pastarosiomis dienomis dominuoja atsitrenkimai į priešais važiuojantį automobilį, taip pat – į skaisčios saulės ruožą pakliuvusio vairuotojo staigiai stabdomą transporto priemonę. Dažni atvejai, kai iš paskos važiuojantis pakliūva į tą patį ruožą ir laiku nepastebi netikėto priekyje važiavusio automobilio manevro. Tokios situacijos irgi neretai baigiasi skaudžiomis avarijomis“. Taip pat, neretai dėl nuo saulės apakintų vairuotojų nukenčia ir pėstieji: „Eismo nelaimės atsitinka tada, kai žmonės į pėsčiųjų perėją išeina neįsitikinę, kad transporto priemonės vairuotojas juos mato ir jau mažina automobilio greitį“, – priduria Gjensidige draudimo bendrovės ekspertas.

Todėl dar kartą atkreipiame dėmesį, jog visos apsaugos priemonės visiškai nepašalina grėsmės dėl saulės spindulių, tačiau tai sumažina galimo eismo įvykio tikimybę.Todėl rekomenduojame, neskubėti vos tik orai pagerėjo ir naudotis visomis apsaugos priemonėmis, siekiant išvengti tiesioginių saulės spindulių.

Nepamirškite, jog dėl Jūsų neatsargumo galite nukentėti ne tik Jūs, bet ir kiti eismo dalyviai.

Gjensidige informacija