Straipsnio nuotrauka 2014-01-16

90 proc. žmonių pereina gatvę ne pėsčiųjų perėjoje

9 iš 10-ties šalies gyventojų pripažįsta, kad jie pereina gatvę ne tam skirtoje vietoje. Net ir būdami su vaiku beveik pusė (43,3 proc.) suaugusiųjų pažeidžia eismo taisykles ir kerta važiuojamąją kelio dalį neleistinoje vietoje. Tokius rezultatus atskleidė didžiausios šalies draudikės „Lietuvos draudimo“ inicijuotas visuomenės nuomonės tyrimas.

„Gyventojų apklausos rezultatai rodo, kad tik kas dešimtas pėsčiasis kasdien gatvę pereina pažymėtose perėjose ir paiso kelių eismo taisyklių. Didžioji dalis pėsčiųjų sąmoningai kerta gatvę ne tam skirtoje vietoje, o šiuos suaugusiųjų įpročius dažnai kopijuoja ir vaikai, kurie stebi ir mokosi iš vyresnių žmonių. Norėdami išvengti skaudžių įvykių keliuose, visi eismo dalyviai turi rodyti tinkamą pavyzdį ir atsakingai elgtis tiek sėdėdami už vairo, tiek ir eidami per gatvę“, – sako „Lietuvos draudimo“ Gyventojų turto draudimo vadovas Andrius Gimbickas.

Perėjų vengia daugiau nei vidutiniškai uždirbantys šalies gyventojai

„Lietuvos draudimo“ inicijuota visuomenės nuomonės apklausa atskleidė, kad kasdien ne per perėją linkę eiti didžiausias pajamas per mėnesį gaunantys žmonės. Dažniausiai gatvę neleistinoje vietoje įpratę kirsti aukščiausio ir vidutinio lygio vadovai. Beveik pusė (45,7 proc.) jų pripažino bent kartą per savaitę kertantys gatvę ne tam skirtoje vietoje. Kelių eismo taisykles, norėdami pereiti gatvę, rečiausiai pažeidžia ūkininkai.

Pasak A. Gimbicko, skubėdami žmonės yra linkę sutrumpinti atstumus ir net labai intensyvaus eismo keliuose pereiti gatvę ne vietoje, taip sukeldami pavojų savo ir kitų eismo dalyvių saugumui. „Tačiau tolerancijos trūksta visiems: pėstieji dažnai į perėją žengia net neapsidairę, o vairuotojai retai prieš jas pristabdo ir dažnai padidina greitį, kad greičiau prašoktų mirksintį šviesoforo signalą. Dalis vairuotojų prieš perėjas netgi bijo pristabdyti, kad iš paskos važiuojantysis „neįkaltų į užpakalį“, – teigė A. Gimbickas.

Taisyklių nepaiso net eidami su vaiku

Moterys taip pat dažnai kerta gatvę ne tam skirtose vietose kaip ir vyrai. Gyventojų įpročiai tokie, kad  beveik pusė šalies moterų (44,8 proc.), vedančių vaiką per gatvę, visada vadovaujasi taisyklėmis, o daugiau nei trečdalis (37,3 proc.) jų pripažįsta kertančios gatvę ne pėsčiųjų perėjoje ar neužsidegus žaliam šviesoforo signalui.

Būdami su vaiku, apklausos duomenimis, gatvėse atsakingiausiai elgiasi jaunuoliai iki 25 metų. Jie vadovaujasi kelių eismo taisyklėmis ir eina tik per pėsčiųjų perėją, jei ji reguliuojama, tik degant žaliam šviesoforo signalui. Daugiausiai 36–45  m. šalies gyventojų pripažino beveik kasdien pažeidžiantys taisykles, jie per gatvę su vaiku eina tada ir ten, kur jiems patogiausia.

„Lietuvos draudimo“ užsakymu gyventojų nuomonės tyrimą atliko rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų kompanija „Spinter“.  Į bendrovės klausimus atsakė 1007 respondentai.

„Lietuvos draudimas“ yra pirmaujanti šalies ne gyvybės draudimo bendrovė, savo paslaugas teikianti pusei milijono privačių ir verslo klientų ir per metus atlyginanti klientams žalų už beveik 200 mln. litų. Klientais kasdien rūpinasi daugiau nei 1100 „Lietuvos draudimo darbuotojų. „Lietuvos draudimas“ du kartus iš eilės pelnė „Geriausio darbdavio“ apdovanojimą, yra patekęs į geriausių Vidurio ir Rytų Europos darbdavių dešimtuką. „Lietuvos draudimas“ priklauso vienai didžiausių pasaulio draudimo grupių RSA, kuri savo filialus turi 33 šalyse ir aptarnauja daugiau kaip 20 mln. klientų iš 140 pasaulio šalių.

Lietuvos draudimo informacija